niedziela, 18 października 2020

Brzdęk!, Rodzina Pastora, Jerzy Grunwald & En Face i SBB na pięciu CD z wydawnictwa GAD Records

   Na 23 października 2020 r. wydawnictwo fonograficzne GAD Records zaplanowało premierę pięciu (!) płyt CD zawierających utwory polskie muzyki młodzieżowej lat 60-tych i 70-tych. Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać o nich (opis wydawnictwa kursywą):

[Różni wykonawcy] Brzdęk! Instrumentalne przygody bigbitowców (GAD Records GAD CD 139) [CD]

  "W latach 60. muzyków na całym świecie urzekło czyste, śpiewne brzmienie gitary Hanka Marvina, który z The Shadows lansował przebój za przebojem. Triumfy święcili także The Ventures, The Tornadoes, a w Polsce także – znany z kompilacji „Prywatka u Marioli” – The Spotnicks. Nie trzeba było długo czekać, by rodzimi artyści zaczęli próbować swoich sił w świecie instrumentalnego bigbitu.
  Oprócz kilku zespołów, które zaczęły się w takiej stylistyce specjalizować (prym wiodły Tajfuny i Czterech), dla większości wykonawców były to wyprawy okazjonalne. Było ich jednak sporo – śladem Brytyjczyków szli i Czerwono-Czarni, i Niebiesko-Czarni (z Krzysztofem Klenczonem), i warszawskie Chochoły, ale też cała plejada lokalnych zespołów z każdego zakątka Polski: bydgoskie Classicum 69, wrocławskie Fortony czy lubelski Tramp. Niniejsza płyta zaprasza na spacer śladem radośnie brzęczących gitar. Część materiału pochodzi z singli i wydanych w latach 60. ubiegłego stulecia kompilacji, część zaś z archiwów radiowych i prywatnych – wiele z nich swoją premierę miało w ubiegłych latach w radiowej audycji „Ze szpulowca bigbitowca” Michała Owczarka.
  Wszystkie nagrania, jakie trafiły na kompilację „Brzdęk!” zostały zremasterowane z najlepszych dostępnych źródeł. Materiał ukazuje się na płycie CD, wzbogacony o obszerną książeczkę z notkami o każdym zespole i unikatowymi zdjęciami."


   Spis utworów:
 1. Niebiesko-Czarni – Gdy odlatują bociany
 2. Tramp – Zemsta samuraja
 3. Classicum 69 – Kołysanka
 4. Okularnicy – Kanion
 5. Czterech – Śpiew wiosny
 6. Żaki – Shazam
 7. Błękitni – W olszynie
 8. Nastolatki – Pozdrowienia od synka
 9. Pięć smutnych spojrzeń – Improwizacja spokojnego brzmienia
10. Tajfuny – Nie jestem pewien czy mnie kochasz
11. Chochoły – Ondraszek
12. Pesymiści – Szklana góra
13. Zespół Zbigniewa Antoszewskiego – Wiosenny dzień
14. Nimfy – Wrocław – moje miasto
15. Tuzin-tony – Na perskim rynku
16. Czerwono-Czarni – Horyzont
17. Beani – Sawanna nocą
18. Szkwały – Melodia (sygnał zespołu)
19. Golderousi – Surf pod Jeleniem
20. Fortony – Prząśniczka


Rodzina Pastora – Biegnijmy w słońce (GAD Records GAD CD 140) [CD]

  "Subtelne ballady, folkowe przeboje, psychodeliczne odloty, a nawet szalony cover Led Zeppelin. Rodzina Pastora na początku lat 70. była jedyna w swoim rodzaju. Czas, by przypomnieć ten fenomen i razem z Dominikiem Kutą i Piotrem Pastorem Buldeskim pobiec w słońce.
  W czasach, gdy większość szukała inspiracji w soulu, rocku progresywnym czy hard rocku, Rodzina Pastora sięgała do najlepszych folk-rockowych wzorów. Zespół, prowadzony w latach 1971-72 przez utalentowanego multiinstrumentalistę Dominika Kutę i legendę polskiej sceny folkowej, Piotra Pastora Buldeskiego, wędrował tropem m.in. Crosby, Stills, Nash & Young. Czarowali pełnym i szlachetnym brzmieniem dwunastrostrunowych gitar akustycznych oraz ciekawymi harmoniami wokalnymi. Niedługo po rozpadzie zespołu ukazała się jedyna jego czwórka, sygnowana nazwą Grupa Dominika. Niniejszy zbiór przypomina ją w całości, uzupełniając o pozostałe zachowane nagrania – zarówno radiowe sesje z 1972 roku, jak i pierwszą sesję zrealizowaną dla Telewizji Polskiej jesienią 1971 roku, z Marią Figiel w roli wokalistki. Całość uzupełnia jedyne zachowane koncertowe nagranie zespołu.
  „Biegnijmy w słońce” zostało zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań, Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Album uzupełnia książeczka ze zdjęciami grupy oraz szkicem na temat działalności Rodziny Pastora."

  Spis utworów:
 1. To tak jak sen
 2. Gdy pełnoletnia będę Tom
 3. Ten kawałek świata
 4. Trochę wiosny, trochę lata
 5. Ucieczka w deszcz
 6. Biegnijmy w słońce
 7. Whole Lotta Love
 8. A gdy leci głaz
 9. Ogon pawia
10. Zawsze humor mam
11. Uśmiech trzeba mieć
12. Musisz w drodze być
13. Płoną ognie w nocy ciemnej
14. Musisz w drodze być (live)
  Skład: Piotr Buldeski – śpiew, gitara basowa; Dominik Kuta – Śpiew, gitara, flet, instrumenty klawiszowe; Marek Migdalski – gitara, śpiew; Maria Figiel – śpiew i Zofia Borca – śpiew.


Jerzy Grunwald & En Face – Sennym świtem (GAD Records GAD CD 141) [CD]

  "Czasami nie potrzeba zbyt wiele. Dobry głos, akustyczna gitara, ciekawa melodia, przemyślana aranżacja. I z tej niewielkiej ilości składników powstaje całość doskonała. Jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego folk-rocka po raz pierwszy na płycie CD.
  Jerzy Grunwald – po kilku latach spędzonych z No To Co oraz współpracą z Katarzyną Gaertner przy śpiewogrze „Na szkle malowane” – założył w 1971 roku zespół En Face. Występował z nim do końca 1975 roku, wymieniając kilkakrotnie jego skład. Podczas nagrań albumu „Sennym świtem” obok lidera tworzyli go muzycy katowickiej formacji Apokalipsa: Ireneusz Dudek, Maciej Radziejewski (znany też z zespołów Czesława Niemena) oraz późniejsza sekcja rytmiczna Breakout: Krystian Wilczek i Marek Surzyn. Razem przygotowali doskonały, piosenkowy album wypełniony po brzegi zapadającymi w pamięć utworami. Echa dokonań The Byrds czy Crosby, Stills, Nash & Young splatają się tutaj z śląskim brzmieniem zespołu, tworząc jedną z najciekawszych propozycji jaka pojawiła się na polskiej scenie w latach 70. „Przyjdziesz sennym świtem”, „Człowiek od lat” czy „Dogonić ciszę”, będące wówczas dużymi przebojami, do dzisiaj robią duże wrażenie.
  „Sennym świtem” ukazuje się pierwszy raz na płycie CD, remasterowane z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań. Program oryginalnej płyty winylowej uzupełniają pełne wersje instrumentalnych miniatur „Preludium” i „Memoriał” oraz znany tylko z czwórki utwór „Ten srebrzysty ptak”. W książeczce znalazły się teksty utworów i mało znane zdjęcia artysty."


 

  Spis utworów:
 1. Preludium
 2. Człowiek od lat
 3. Przyszłaś znikąd
 4. Nasz horoskop
 5. Odłóż sprawę
 6. Przyjdziesz sennym świtem
 7. Zamykam oczy, by widzieć cię z bliska
 8. Gałąź wiśni
 9. Nie zaszkodzi trochę snów
10. Jeden znamy świat
11. Sto imion masz
12. Dogonić ciszę
13. Memoriał
14. Ten srebrzysty ptak (bonus track)
15. Preludium (pełna wersja) (bonus track)
16. Memoriał (pełna wersja) (bonus track)
  Skład: Jerzy Grunwald – Śpiew, gitara, gitara akustyczna; Krystian Wilczek – gitara basowa, śpiew; Ireneusz Dudek – harmonijka ustna, conga, śpiew; Maciej Radziejewski – gitara i Marek Surzyn – perkusja.


SBB – Nowy horyzont (GAD Records GAD CD 136) [CD]

  "Pulsująca gitara basowa, rozpędzona perkusja i drapieżna gitara. Syntezatory, szumy, szmery. Jedna z najbardziej progresywnych płyt w historii polskiego rocka – ukochana przez Stevena Wilsona i członków grupy Opeth – powraca w zremasterowanej, definitywnej wersji.
  W 1974 roku rozpoczęło rozmowy z niemieckim oddziałem CBS. Do współpracy nie doszło, ale nagrania przygotowane z myślą o tym zachodnim albumie stały się podstawą pierwszego studyjnego wydawnictwa grupy, jakie wydano w Polsce. SBB, znane dotąd z niezwykle energetycznych koncertów, łączących bluesowe korzenie grupy z fascynacją dokonaniami Mahavishnu Orchestra i Jimi Hendrix Experience, zamknęło swoje pomysły w bardziej zwartych, przemyślanych aranżacyjnie formach („Na pierwszy ogień”, „Błysk”), uzupełniając program płyty psychodeliczną melodeklamacją („Ballada o pięciu głodnych”) i rozbudowaną suitą z frenetycznymi popisami solowymi i cytatem z Chopina na koniec („Wolność z nami”).
  „Nowy horyzont” został na nowo zremasterowany z oryginalnej taśmy z archiwum Polskich Nagrań i uzupełniony o cztery nagrania studyjne z tego samego okresu, w tym popularne „Cięcie”, znane z programu telewizyjnego Studio 2. Definitywna edycja CD z nową książeczką."


 

  Spis utworów:
 1. Na pierwszy ogień
 2. Błysk
 3. Nowy horyzont
 4. Ballada o pięciu głodnych
 5. Wolność z nami
 6. Cięcie (bonus track)
 7. Waldie (bonus track)
 8. Na pierwszy ogień (full version) (bonus track)
 9. Wyjątek z “Wolności” (bonus track)
   Skład: Józef Skrzek – śpiew, gitara basowa, syntezator, instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna; Apostolis Antymos – gitara; Jerzy Piotrowski – perkusja, instrumenty perkusyjne


SBB – Ze słowem biegnę do ciebie (GAD Records GAD CD 137) [CD]

  "Progresywna uczta, która w oryginale miała być nagrana z orkiestrą. Zabrakło funduszy, ale dzięki temu powstała kosmiczna podróż między zielonymi i niebieskimi planetami, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i ponadczasowych syntezatorów Mooga. Teraz w definitywnej, zremasterowanej edycji.
  Nagrany wiosną 1977 roku czwarty krajowy album SBB wypełniły tylko dwa utwory – każdy trwający niemal dwadzieścia minut. To wielowątkowe, progresywne suity, w których SBB wtedy czuło się najlepiej. Józef Skrzek, Apostolis Antymos i Jerzy Piotrowski zawarli tutaj esencję swoich ówczesnych poszukiwań. To muzyka uniwersalna, w której elementy rocka i fusion zderzają się z góralskim folklorem, funkiem i fascynacją możliwościami brzmieniowymi syntezatorów.
  „Ze słowem biegnę do ciebie” zostało na nowo zremasterowane z oryginalnej taśmy z archiwum Polskich Nagrań i uzupełniony o radiową wersję suity „Odejście” oraz temat „Zima” z spektaklu „Malczewski”, będący bazą pierwszej części suity „Ze słowem…”. Definitywna edycja CD z nową książeczką."


 

  Spis utworów:
 1. Ze słowem biegnę do ciebie
 2. Przed premierą
 3. Odejście (radio version) (bonus track)
 4. Zima (ballet music) (bonus track)
    Skład: Józef Skrzek – śpiew, syntezator, instrumenty klawiszowe; Apostolis Antymos – gitara; Jerzy Piotrowski – perkusja, instrumenty perkusyjne


  Wspomniane powyżej pięć płyt kompaktowych zawiera zróżnicowany materiał.
  Pierwsza z wymienionych to wspaniałe gitarowe utwory polskich grup bigbitowych począwszy od Czerwono-Czarnych i Niebiesko-Czarnych na Szkwałach i Fortonach kończąc. Wspaniała gratka dla miłośników zespołów z lat 60-tych, a ja takie granie lubię najbardziej.
  Drugi krążek to "debiutancki" album zespołu Rodzina Pastora z materiałem sprzed blisko pięćdziesięciu lat. Wspaniały prezent dla miłośników zespołu, talentów Piotra Buldeskiego i Dominika Kuty, jak i fanów muzyki sprzed pięćdziesięciu lat. Jak tu się nie cieszyć, że są ludzie jak szef GAD Records, którzy wytrwałością i samozaparciem wydobywają z archiwalnych zbiorów takie perełki. Wielkie dzięki Panie Michale.
  Pozostałe trzy anonsowane płyty zawierają materiał znany uzupełniony o utwory dodatkowe. Płyta Jerzego Grunwalda & En Face znana dotychczas z edycji winylowej po raz pierwszy pojawi się na krążku CD. Obie płyty supergrupy SBB są klasą w sobie.
  Polecam uwadze opisane płyty. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródła:
https://gadrecords.pl/portfolio/va-brzdek-instrumentalne-przygody-bigbitowcow-cd/
https://gadrecords.pl/portfolio/rodzina-pastora-biegnijmy-w-slonce-cd/
https://gadrecords.pl/portfolio/jerzy-grunwald-en-face-sennym-switem-cd/
https://gadrecords.pl/portfolio/sbb-nowy-horyzont-cd/
https://gadrecords.pl/portfolio/sbb-ze-slowem-biegne-do-ciebie-cd/




PS.
  W tym tygodniu ukazał się inny "debiutancki" album. Trzy wydawnictwa wydały pierwszy, premierowy LP Renaty Lewandowskiej - Dotyk. Zainteresowanych tym albumem odsyłam do mojego lipcowego wpisu: http://polskibigbitinietylko.blogspot.com/2020/07/renata-lewandowska-dotyk-lp.html


2 komentarze:

  1. Dzieje się, lecz jest jeszcze bardzo dużo materiału do wydania. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz.
      Dobrze, że GAD Records i Kameleon Records wydają takie perełki. Mam nadzieję, że pojawi się więcej tego typu "premier" jak płyta Rodziny Pastora.
      Pozdrawiam serdecznie
      Grzegorz

      Usuń