niedziela, 19 sierpnia 2012

Trubadurzy

  Zespół wokalno-instrumentalny Trubadurzy powstał we wrześniu 1964 r. w Łodzi, pierwotnie pod nazwą The Troubadours. Grupę tworzyli: Jerzy Krzemiński (ur. 26.04.1947 r. w Łodzi) - gitara, śpiew; Krzysztof Krawczyk (ur. 8 września 1946 r. w Katowicach) - gitara, śpiew; Sławomir Kowalewski (eks Tiger Rag) - gitara basowa, śpiew i Marian Lichtman - perkusja, śpiew. Trubadurzy towarzyszyli na koncertach różnym wykonawcom, m. in. Annie German, odbyli też tournee po Polsce z zachodnioniemieckim zespołem The Lords. Szerszej publiczności grupa pokazała się z wokalistką Sławą Mikołajczyk na IV KFPP w Opolu (1966). W "Koncercie Młodości" zespół zajął II miejsce, zwracając uwagę piosenkami "Ondraszek"; "Zatrzymać sen"; "Mój każdy wieczór".
  W 1966 r. Trubadurzy dokonali pierwszych nagrań radiowych, z których część ukazała się na "czwórce" Polskich Nagrań. Wiosną następnego roku S. Mikołajczyk, K. Krawczyk i M. Lichtman przeszli do grupy Izomorf 67. Ich miejsca zajęli wówczas: Marta Martelińska - śpiew; Bogdan Borkowski (ur. 30 lipca 1943 r.) - gitara i Aleksander Kawecki - perkusja. W tym składzie wylansowano "Słoneczniki", które latem 1967 r. osiągnęły 3 miejsce na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Trudności organizacyjne, związane z odejściem J. Krzemińskigo, B. Borkowskiego i A. Kaweckiego do No To Co, sprawiły, iż zespół zawiesił na pewien czas działalność.
  Odrodzenie Trubadurów nastąpiło w listopadzie 1967 r. po spotkaniu K. Krawczyka, S. Kowalewskiego i M. Lichtmana z kompozytorem, organistą i pianistą Ryszardem Poznakowskim (eks Czerwono-Czarni). Muzyk, po odejściu z Czerwono-Czarnych, przez kilka miesięcy prowadził zespół utworzony dla potrzeb Telewizyjnej Giełdy Piosenki. Za sprawą R. Poznakowskiego muzyczne zainteresowanioa Trubadurów skierowały się w stronę folkloru, przetworzonego na potrzeby big beatu. Operatywność i pomysły muzyczne kompozytora pomogły formacji w zajęciu miejsca w czołówce polskiego beatu i wylansowaniu kilkunastu przebojów ("Krajobrazy"; "Znamy się tylko z widzenia"; "Powiedz kim jesteś"; "Byłaś tu"; "Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno"; "Tajemnica pamietnika"; "Luba, Luboczka"; "Kasia"; "Pod jesień"; "Jest Warszawa"; "Tobie i mnie"; "Uśmiechajcie się dziewczęta"; "Po co ja za tobą biegam"). Z R. Poznakowskim zespół nagrał dwa albumy, uhonorowane tytułami "Złotych Płyt" (4.04.1971 r. i 18.11.1974 r.)i wykonał piosenki nagrodzone na festiwalach opolskich w latach 1968-1969 ("Przyjedź mamo na przysięgę"; "Ej, Sobótka, Sobótka"). Grupa nagrała tytułową piosenkę do filmu "Wszystko na sprzedaż" (reż. A. Wajda; prem. 28.01.1969), a także wystąpiła, jako Bliscy Płaczu, w innym filmie reżysera - Polowanie na muchy" (prem. 19.08.1969).
  W listopadzie 1969 r., po prawie dwumiesięcznym tournee zespołu po Mongolii i ZSRR, nastąpiło rozstanie z R. Poznakowskim. Wtedy nową wokalistka grupy została Halina Żytkowiak (eks Amazonki), która swoim charakterystycznym głosem wywarła spory wpływ na ówczesne brzmienie grupy. Już w grudniu nowi Trubadurzy przedstawili w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki kompozycję S. Kowalewskiego "Wiera, Wiera, czarne oczy miałaś", która przyniosła im zwycięstwo. Kolejny sukces to "Złoty Pirścień" na V FPŻ w Kołobrzegu (1971) za "Nie ma taty, nie ma mamy". W latach 1970-1972 zespół nagrał dwa albumy oraz koncertował m. in. w Czechosłowacji, Bułgarii, NRD, ZSRR i Belgii. W czerwcu 1972 r. grupa wystąpiła, znów z R. Poznakowskim, na X KFPP w Opolu, zdobywając wyróżnienie dla piosenki "Będziesz ty". Dwa miesiące później pojawiła się podczas XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. W tym składzie zrealizowali następną płytę "Będziesz ty". Utwór tytułowy był jednym z ostatnich większych przebojów grupy.
  Z chwilą opuszczenia formacji przez R. Poznakowskiego, H. Żytkowiak i K. Krawczyka, zespół znacznie stracił na popularności. Późną wiosną 1973 r. kierownictwo Trubadurów przejął S. Kowalewski. Latem do zespołu dołączyli: Maria Głuchowska (eks ABC) - śpiew i Janusz Hryniewicz (eks Bractwo Kurkowe 1791) - gitara, śpiew, który wkrótce odszedł do Silesian Blues Band. Z końcem 1973 r. wzmocniono formację o gitarzystę i wokalistę Dariusza Śnieżko-Błockiego oraz multiinstrumentalistę Tomasz Rostkowskiego (eks Dwa Plus Jeden). W 1974 r. z zespołem występował Jan Izbiński (eks Breakout) - śpiew, instrumenty perkusyjne. Jesienią M. Głuchowską zastąpiła Danuta Bogaczyk (eks Bez Atu). Z końcem roku grupa dała koncert z gościnnym udziałem H. Żytkowiak, K. Krawczyka i R. Poznakowskiego z okazji otrzymania "Złotej Płyty" za album "EJ, Sobótka, Sobótka".
  W styczniu 1975 r. ze składu odszedł kolejny "stary Trubadur" - M. Lichtman, a S. Kowalewski zaangażował tym razem: Mariana Sulerza (eks Regenci i Hagaw) - perkusja; Macieja Tamulskiego  - gitara i Elżbietę Jagiełło (eks Pro Contra) - śpiew. S. Kowalewski wraz z T. Rostkowskim tworzyli repertuar rzadko przypominający dawnych Trubadurów. Zespół wziął jeszcze udział w kolejnym festiwalu opolskim oraz na IX FPŻ w Kołobrzegu. W styczniu 1976 r. do formacjo Bang odeszli: E. Jagiełło i M. Sulerz. Zespół ten tworzyli ponadto: Zbigniew Brzeziński (eks Homo Homini) - gitara, skrzypce, spiew; M. Leszczyński - gitara basowa, harmonijka ustna, śpiew i Jerzy Król (eks Fair) - puzon, instrumenty perkusyjne, śpiew.
 Po kolejnej reorganizacji w składzie Trubadurów pojawiły się same znane nazwiska. Obok S. Kowalewskiego - śpiew i T. Rostkowskiego - instrumenty klawiszowe, śpiew, wiolonczela, zespół tworzyli: Zbigniew Dziubiński (eks Atlantisy, Safari) - gitara; Bogdan Gorbaczyński (eks test) - gitara basowa i Jan Słotkowicz (eks Wanderpol) - perkusja oraz H. Żytkowiak - śpiew i K. Krawczyk - śpiew. Wspólnie nagrano płytę "Trubadurzy znowu razem", która, pomimo mocnego składu personalnego, nie cieszyła się powodzeniem.
  Kolejna edycja grupy z Aleksandrem Michalskim (eks Test) - saksofon, klarnet; Wojciechem Janickim (eks Happy End) - perkusja; J. Królem (eks Bang) - puzon i R. Poznakowskim wystąpiła w Cannes na MIDEM jako Cristofor And The Troubadours. Później grupa gościła w RFN, Bułgarii i Danii. Ostatni w latach 70-tych występ Trubadurów miał miejsce w 1978 r. Zespół tworzyli wówczas: S. Kowalewski - śpiew; Krzysztof Słotkowicz - gitara; Henryk Pella (eks Nowa Grupa) - gitara basowa; R. Poznakowski - saksofon altowy, śpiew i J. Słotkowicz - perkusja.
  Późniejsze próby reaktywowania grupy przez S. Kowalewskiego i R. Poznakowskiego okazały się niezbyt udane. W połowie lat 80-tych, wraz z Elzbietą Jagiełło (eksPro Contra) - spiew, jako Trubadurzy '85 pokazali się utworami "Dżyngis Chan" i "Rokoko Rock".
  W 1994 r. Trubadurzy wznowili wystepy w składzie: Piotr Kuźniak - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - instrumenty klawiszowe, spiew i M. Lichtman - perkusja, śpiew. 29 listopada 1994 r. grupa rozpoczęła tournee promujące kasetę "Złote Przeboje - Znamy się tylko z widzenia".
  Także w 1994 r. zespół nagrał piosenkę "Gorąca krew" do serialu "Fitness Club". W 1998 r. ukazała się płyta grupy "Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz". Rok wcześniej wydana została płyta "Trubadurzy śpiewają piosenki Sławomira Kowalewskiego", natomiast w 1999 ukazał się krążek "Trubadurzy śpiewają piosenki Mariana Lichtmana".
Najpopularniejsze piosenki stworzone przez członków zespołu powstałe w latach 90-tych to "Słoneczniki kwiaty"; "Najpiękniejsza z róż"; "Muzyka nocą"; "Moje rodzinne miasteczko"; "Dla Ciebie nie znaczy nic"; "Taki jazz"; "Mariana samba"; a także "Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz".
  W 2004 r. członkowie zespołu zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 r. Trubadurzy w składzie Marian Lichtman - perkusja, śpiew; Sławomir Kowalewski - gitara basowa, śpiew;  Piotr Kuźniak - gitara, śpiew i Jacek Malanowski - instrumenty klawiszowe, śpiew (w grupie od 2005 r.) zaangażowali się w kampanię wyborczą Samoobrony, nagrywając m.in. piosenkę "Polskę trzeba zlepperować" będącą hymnem wyborczym Samoobrony RP, co spowodowało, że z zespołu odszedł Ryszard Poznakowski.
  W 2008 roku jeden z członków zespołu Marian Lichtman próbował nieudanie kariery solowej wydając płytę "Traces In The Sand". W grudniu 2008 roku Marian Lichtman i Sławomir Kowalewski stworzyli płytę "Imieniny" z premierowymi piosenkami. Wraz z nimi dwa utwory zaśpiewała Krystyna Giżowska.
W 2008 roku Trubadurzy nagrali premierową piosenkę "Nic nie wychodzi", do której powstał również teledysk. W lipcu 2009 grupa wzięła udział w audycji Rozmowy Niedokończone w TV Trwam i wystąpiła na antenie stacji z mini recitalem. W noc sylwestrową z 2009/2010 TV Trwam wyemitowała koncert, w którym obok nich wystąpili m.in. Bogdan Trojanek, Iwan Komarenko, Eleni, Krystyna Giżowska, tenor Bogusław Morka i zespół Happy End. W tym samym czasie zespół na żywo brał udział w sylwestrowej Gwiezdnej Odysei w Łodzi, którą transmitowały TVP 2 i TVP Polonia. W styczniu 2010 zespół nagrał piosenkę "W zimowy wieczór", do której powstał także teledysk. W tym roku nagrali jeszcze utwór wraz z Krzysztofem Krawczykiem i Krzysztofem Jerzym Krawczykiem utwór "Marynarze szos", do którego nagrano również teledysk. W sierpniu 2010 grupa wystąpiła na koncercie wyemitowanym przez TV Trwam z Brodnicy. Obok znanych przebojów, można było usłyszeć nowe piosenki. Wraz z nimi wystąpiła także Krystyna Giżowska i zespół Wawele.
Do najbardziej znanych utworów zespołu tej dekady należą utwory: "Nic nie wychodzi"; "Moja fantazja"; "Mój rower"; "Pozostało to w nas"'; "W zimowy wieczór"; "Marynarze szos".
  W 2011 grupa nagrała utwór "Bez Ciebie tak mi źle" wraz z teledyskiem.
NAGRANIA PŁYTOWE ANALOGOWE

LP XL 0470 Pronit
KRAJOBRAZY
U nas najweselej / Krajobrazy / Zrób to dla mnie / Odjechałaś - nie wiem sam dokąd; Chcę po twoich poznać oczach / Znamy się tylko z widzenia / Wrócimy kiedyś znów / Powiedz, kim jesteś / Na Mazowszu / Byłaś tu / A więc nie / Słoneczniki - kwiaty / Chłopiec twój
 Nagrywano od stycznia do lutego 1968 r.
Skład: K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - organy, pianino, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew
 Reedycja: SX 2397 Muza (1986)

LP XL/SXL 0530 Pronit
EJ, SOBÓTKA, SOBÓTKA
Ej, Sobótka, Sobótka; Wśród zielonych olszyn; Tobie i mnie; Dziewczyna i pejzaż; Po co ja za tobą biegam; Nie chcemy wspomnień; Dom mego dzieciństwa; Uśmiechajcie się dziewczęta / Nie pytaj mnie w czyje włosy wepnę gwiazdę / Ballada o dziewczynie / Tatrzańska zimowa baśń / Inna niż wszystkie
 Nagrano w marcu 1969 r.
Skład: K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - organy, pianino, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew
 Reedycja: SX 2398 Muza (1986)

LP XL/SXL 0637 Pronit
KOCHANA
Tańczyć z tobą / Księżycu pomóż / Kochana / Twarzą w twarz / Zakochali się trubadurzy / Gdzie jesteś ty, tam jestem ja / Nigdy więcej nie spotkamy się / Chłopiec z "Daru Pomorza" / Powiedz co to za dziewczyna / Gdy jesteś ty / Nieuchwytna / Cóż wiemy o miłości / Spójrz, gaśnie dzień
 Nagrano w kwietniu 1970 r.
Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;M. Lichtman - perkusja, śpiew

LP XL/SXL 0782 Pronit
ZAUFAJ SERCU
Zaufaj sercu / Krajobrazy zimy / Kogo szukasz, kogo wołasz / Przy dolnym młynie / Z tobą tak dobrze mi jest / Tak przemijamy z wiatrem / Tam gdzie szumi młody las / Splątane ścieżki / Niekochane dziewczyny / Ty i zmierzch / Jestem przy tobie kiedy się śmiejesz / Wiklinowa ballada / zapłonęły wszystkie maki
 Nagrano w lipcu 1971 r. Nagranie (13) z SP SP-361
Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;M. Lichtman - perkusja, śpiew; W. Nahorny - saksofon (8)

LP XL/SXL 0992 Pronit
BĘDZIESZ TY...
Dokądkolwiek z karuzeli ulic / Będziesz ty / Ile wiemy o sobie / Przedwieczorna godzina / Piąta pora roku / Spojrzenie pod słońce / Jeszcze moja / Dokąd idziesz lato / Połoniny niebieskie / Mówisz tak
 Nagrano w marcu 1973 r.
Skład: H. Żytkowiak - śpiew, flet; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - organy, pianino, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew

LP SX 1299 Pronit
TRUBADURZY ZNOWU RAZEM
Weź słońce do rąk / Twój dom / Oddam / Zabrali im ławę / Ałma-Ata / Kiedy dzień za nocą goni / Byle łza / Nie znam ciebie / Niebo nad głową / Rysunek na szkle
 Nagrano w lutym 1976 r.
Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - śpiew; S. Kowalewski - śpiew; Z. Dziubiński - gitara; B. Gorbaczyński - gitara basowa; T. Rostkowski - instrumenty klawiszowe; J. Słotkowicz - perkusja i Aura - śpiew (10)

LP PLP 0032 Pronit (1986)
TRUBADURZY PRZEBOJE
Kiedy dzień za noca goni / Weź słońce do rąk / Będziesz ty / Jeszcze moja / Tobie i mnie / Po co ja za tobą biegam / Uśmiechajcie sie dziewczęta / Inna niż wszystkie / Krajobrazy / Znamy sie tylko z widzenia / Byłaś tu

MC MTJ 036 MTJ
ZŁOTE PRZEBOJE - ZNAMY SIĘ TYLKOZ WIDZENIA
Znamy sie tylko z widzenia / Krajobrazy / Kasia / Cóż wiemy o miłości / Ej, Sobótka, Sobótka / Przyjedź mamo na przysięgę / Byłaś tu / Dziewczyna i pejzaż / Kochana / Tajemnica pamiętnika / Powiedz, kim jesteś / Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno / Słoneczniki - kwiaty / Uśmiechajcie się dziewczęta / Będziesz ty / Krajobrazy zimy / Po co ja za tobą biegam / Przedwieczorna godzina
 Nagrywano od marca do kwietnia 1994 r.
Skład: P. Kuźniak - gitara, śpiew; R. Poznakowski - pianino, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew

EP N-0464 Pronit (1966/1967)
Zakochany trubadur / Co robić w taki dzień / Zatrzymać sen / Bo ona taka inna
 Skład: S. Mikołajczyk - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; J. Krzemiński - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew

EP N-0551 Muza (11.1968)
Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno / Tajemnica pamiętnika / Kasia / Zdradziło cię jedno spojrzenie
 Skład: K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - organy, pianino, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew

EP N-0620 Pronit (1970)
Wiera, Wiera czarne oczy miałaś / Brzydal / Nie ocieraj łez / Gdzie jest tamten dzień
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;M. Lichtman - perkusja, śpiew

SP SP-180 Pronit (02.1968)
Znamy się tylko z widzenia / Chcę po twoich poznać oczach

SP SP-238 Pronit (03.1969)
Ej, Sobótka, Sobótka / Dziewczyna i pejzaż

SP SP-239 Pronit (03.1969)
Uśmiechajcie się dziewczęta / Tatrzańska zimowa baśń

SP SP-288 (11.1968)
Kasia / Zdradziło cie jedno spojrzenie

SP SP-324 Pronit (04.1970)
Tańczyć z tobą / Kochana

SP SP-325 Pronit (04.1970)
Księżycu pomóż / Zakochali się trubadurzy

SP SP-326 Pronit (04.1970)
Cóż wiemy o miłośći / Twarzą w twarz

SP SP-361 Muza (05.1971)
Lasy zielone / Zapłonęły wszystkie maki
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;M. Lichtman - perkusja, śpiew

SP SP-385 Muza (07.1971)
Kogo szukasz, kogo wołasz / Jestem przy tobie kiedy się śmiejesz

SP SP-443 Muza (07.1971)
Zaufaj sercu / Ty i zmierzch

SP SP-474 Muza (07.1971)
Krajobrazy zimy / Splątane ścieżki

SP SP-485 Muza (07.1971)
Niekochane dziewczyny / Kogo szukasz, kogo wołasz

LP XL/SXL 0566 Muza (1969)
BYŁ TAKI CZAS
Jest Warszawa

LP XL0635 Muza (06.1970)
MIKROFON I EKRAN OPOLE 1970
Listki brzozy polnej
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;M. Lichtman - perkusja, śpiew

LP XL/SXL 0753 Pronit (05.1971)
SPOTKAMY SIĘ W PIOSENCE
Lasy zielone

LP XL/SXL 0814 Muza (1969)
[ANDRZEJ KORZYŃSKI] MUZYKA FILMOWA
Wszystko na sprzedaż

LP XL/SXL 0878 Muza (03.1972)
WCHODZIMY W LATA SIEDEMDZIESIĄTE
Prostą drogą / Żeby kwitły wszystkie kwiaty / Ukochany kraj
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;M. Lichtman - perkusja, śpiew oraz Filipinki - śpiew (3)

LP XL/SXL 0879 Muza (03.1972)
DYSKOTEKA (4)
Będziesz ty

LP XL/SXL 0885 Muza (06.1972)
KOŁOBRZEG 1972
Przyjdzie czas na miłość
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew, flet; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - pianino; M. Lichtman - perkusja, śpiew

LP SXL 1046 Muza (04.1973)
PIOSENKI O ZAMKU WARSZAWSKIM
Znów stanie zamek
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;M. Lichtman - perkusja, śpiew

LP SX 1372 Pronit (06.1976)
KOŁOBRZEG 76 - PREMIERY
Wyruszamy na poligon

LP SX 1746 Pronit (1979)
[LESZEK BOGDANOWICZ] L. BOGDANOWICZ I JEGO PIOSENKI
Jak w piosence z dawnych lat

LP SX 2266 Muza (1985)
SZAŁ BY NIGHT
Dżyngis Chan / Rokoko Rock

LP SX 2664 Muza (1987)
MC CK 0784 Muza (1987)
[RYSZARD POZNAKOWSKI] JA NIE UMIEM ZMIENIAĆ PRZYJACIÓŁ
To nie jest pora na miłość / Lombardy pełne serc

LP 855 251 AMIGA [DDR] (1971)
AMIGA - EXPRESS 1971
Vera, Vera [Wiera, Wiera czarne oczy miałaś]

EP N-0477 Pronit (01.1967)
PIOSENKI Z FILMU "WOJNA DOMOWA"
Mleko / Jutro odejdę mamo
 Skład: S. Mikołajczyk - śpiew; K. Krawczyk - gitara, śpiew; J. Krzemiński - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew

EP N-0535 Muza (06.1968)
OPOLE 1968
Przyjedź mamo na przysięgę
Skład: K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - organy, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew

EP N-0571 Pronit (06.1969)
MELODIE Z FILMU "POLOWANIE NA MUCHY"
Mamo, co ja robię
Skład: K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; R. Poznakowski - organy, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew

EP N-0650 Muza (05.1971)
KOŁOBRZEG 1971
Gumowe buty / Nie ma taty, nie ma mamy
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew, flet; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew;  M. Lichtman - perkusja, śpiew

EP N-0693 Muza (05.1972)
Najlepiej wiosną
 Skład: H. Żytkowiak - śpiew, flet; K. Krawczyk - gitara, śpiew; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; M. Lichtman - perkusja, śpiew oraz Urszula Sipińska - śpiew

SP SP-284 Muza (06.1968)
Przyjedź mamo na przysięgę

SP SP-414 Muza (05.1972)
Najlepiej wiosną

SP SP-425 Muza (07.1971)
Zaufaj sercu

SP SP-538 Muza (04.1973)
Znów stanie zamek

SP SM-19 Tonpress (1975)
Kiedy dzień za nocą goni
 Skład: E. Jagiełło - śpiew; M. Tamulski - gitara; S. Kowalewski - gitara basowa, śpiew; T. Rostkowski - skrzypce; M. Sulerz - perkusja

NAGRANIA RADIOWE

07.1966:
Przyjdzie czas [Zatrzymać sen] (voc. S. Mikołajczyk); Gdybyś chciał spotkac się ze mną (voc. S. Mikołajczyk)

1966:
To nie jest ważne (voc. S. Mikołajczyk); Wrócę do mamy (voc. S. Mikołajczyk); Ondraszek (voc. S. Mikołajczyk); Mój koń, strzelba i ja [My Rifle, My Pony And Me]; Kołysanka; maria Elena (instr.); Duże M (instr.); Dziś mam zły dzień; Dziewczyny nie są złe; Gdy ona mówi tak, myślę nie

1967:
Pilnuj swoich spraw; Słoneczniki; Bo ona taka inna; Zakochany trubadur; Co robić w taki dzień; Mleko; Jutro odejdę mamo

12.1967:
Krajobrazy; Chcę po twoich poznać oczach; Na Mazowszu; Znamy się tylko z widzenia; Byłaś tu

1968:
Tęsknota zakrywa pół słońca na niebie; Luba, Luboczka; Jeszcze wczoraj byłaś przy mnie; Miłość jest milczeniem; Zielone łąki; Tajemnica pamiętnika; Kasia; Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno; Zdradziło cię jedno spojrzenie; znamy się tylko z widzenia; Tylko kwiaty zostaną; Przyjedź mamo na przysięgę; Chłopiec twój; Odjechałaś, nie wiem sam, dokąd; Tylko gwiazdy wiedzą; Jakby ptaków klucz; Ach ten wyż

1969:
Pod jesień; Wszystko na sprzedaż; Dziś mam zły dzień; A więc nie; Żółte kalendarze; Zrób to dla mnie; Po co ja za tobą biegam; Ej, Sobótka, Sobótka; Mamo, co ja robię; Czastuszki (w jęz. ang.); There Was A Night [Tobie i mnie]; Kalinka (w jęz. ang.); Jarzębina (w jęz. ang.); Wiera, Wiera czarne oczy miałaś (w jęz. ang.); Tylko kwiaty zostaną (voc. J. Tarnowska); Jest Warszawa

12.1969:
warzą w twarz; Nigdy więcej nie spotkamy się; Nie traćmy ani chwili; Spójrz, gaśnie dzień; Gdy jesteś tu; Gdzie jesteś ty, tam jestem ja; Cóż wiemy o miłości; Zakochali się trubadurzy

1970:
Wiera, Wiera czarne oczy miałaś; Brzydal; Nie ocieraj łez; Gdzie tamten dzień; Pieśń dla Śląska; Listki brzozy polnej; Krajobrazy zimy; Ty i zmierzch; Jeszcze siebie nie znamy; Ballada wiklinowa; O niej; Oczy, oczy; Zielone łąki

1971:
Drzewa nad wisłą; Furman; Baba z wozu koniom lżej [Resurrection Shuffle]; Niekochane dziewczyny; Tak przemijamy z wiatrem; Przy dolnym młynie; Jak w piosence z dawnych lat; Hymn ŁKS

1972:
Przyjdzie czas na miłość; Będziesz ty; Twarze z ekranu

1973:
Zima idzie przez świat; Znów stanie zamek

1974:
Urokliwa studzienka; Za szybko zmienia się świat; Autostrada nr 8; Gdy już będzie moja; Ałma-Ata; A ty co; Pamietasz; Bo nasza szychta jest morowa

1975:
Halo, kto mówi; Zabawa w modę, czyli mini, midi, maksi; Żołnierz lubi śpiewać; Kiedy dzień za nocą goni; Niebo nad głową; Twarzą w twarz; Oddam; Tylko kwiaty zostaną

1976:
Wyruszamy na poligon

1977:
Gdziekolwiek byłem; Znowu razem; Nie znam ciebie (voc. H. Żytkowiak); Oddani (voc. H. Żytkowiak)

Źródła: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995) (tekst i zdjęcie);
 Wikipedia

PS.

1. Uzupełnienie dyskografii i spisu nagrań radiowych mile widziane
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Sławy Mikołajczyk, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka.

2 komentarze:

 1. W 1971 roku Trubadurzy zdobyli główną nagrodę - tzw. złoty pierścień (zaślubinowy) na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg 1971 za utwór Nie ma taty nie ma mamy. Wykonali minirecital, gdzie dodatkowo zaśpiewali m.in: Zapłonęły wszystkie maki, Gumowe buty
  W 1972 roku w Kołobrzegu dostali wyróżnienie za Przyjdzie czas na miłość. Zaśpiewali także Czemu w wojsku nie służą dziewczęta i przypomnieli sprzed roku - Nie ma taty nie ma mamy
  W 1975 roku, już bez Krawczyka, ale z solistami Kowalewskim i Żytkowiak wyśpiewali srebrny pierścień za Żołnierz lubi śpiewać i... przegrali rywalizację z byłym liderem Krzysztofem Krawczykiem, który za Czym dla wojska jest piosenka - otrzymał złoty pierścień.
  Pogodzeni Trubadurzy w 1976 roku zaśpiewali wspólnie na koncercie inauguracyjnym wiązankę swoich piosenek żołnierskich.
  Przygoda Trubadurów z Kołobrzegiem rozpoczęła się w 1968 roku, ale o tym może innym razem...
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 2. Errata - w 1975 piosenkę Żołnierz lubi śpiewać wraz z Trubadurami śpiewała Elżbieta Jagiełło.
  Uzupełnienie - rok 1976 wyróżnienie za Wyruszamy na poligon, a Jagiełło została miss fotoreporterów.
  Elżbieta Jagiełło - już jako solistka - śpiewała w latach 1982 - 1984 w Kołobrzegu. Jej piosenka Przyjaciel sen zdobyła złoty pierścień w 1984 roku (zaśpiewała tam drugą piosenkę - Już weselni goście jadą).
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń