niedziela, 17 lipca 2022

Wegatony [wzmianka]

   Zespół wokalno-instrumentalny Wegatony powstał wiosną w 1965 r. w Kędzierzynie. Grupę tworzyli: Ludwik Niemas - gitara, śpiew; Henryk Pella - gitara, śpiew; Bronisław Łoś - gitara basowa, śpiew; Franciszek Podeszwa - perkusja, który zastąpił uczestniczącego w kilku pierwszych próbach Jana Skowrona. Formacja na początku związana była z Domem Kultury "Chemik".
  Wkrótce zespół dostaje się pod patronat Spółdzielni Pracy "Twórczość" w Kędzierzynie. Oficjalnym opiekunem grupy z ramienia patrona jest Alfred Wilim, którego współpraca z formacją układa się źle. Zespół swoje gitary zakupił z prywatnej firmy WEGAK (Wytwórnia Elektronicznych Gitar Adolf Kucharski) w Brzegu. Nazwa wspomnianej firmy posłużyła do wymyślenia nazwy grupy - Wegatony.
  Jesienią 1965 r., jako grupa akompaniująca zespołowi wokalnemu przy Szkole Pielęgniarskiej w Koźlu, którym opiekował się także A. Wilim, Wegatony wystąpiły na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Służby Zdrowia w Polanicy-Zdroju, gdzie wspólnie zajęli pierwsze miejsce.
  Formacja zaczęła tworzyć swój repertuar, gdzie H. Pella komponował i aranżował utwory, do których teksty pisał L. Niemas.
  Nowy Rok 1966 zespół przywitał podczas Sylwestra w Hotelu Centralny w Kędzierzynie-Azotach, gdzie z grupą wystąpił Tadeusz Bratus, gitarzysta Tarantów. Wiosną 1966 r. formacja wystąpiła na przeglądzie zespołów młodzieżowych w Strzelcach Opolskich. Latem tego roku zespół przeszedł pod skrzydła Domu Kultury "Chemik" (*), występując podczas imprez tanecznych organizowanych przez patrona.
  Jesienią B. Łoś został powołany do wojska, a jego miejsce w grupie zajął Wiesław Bratus. W grudniu 1966 r. formacja wystąpiła podczas "Gitariady '66". Po dyskwalifikacji zespołu na tej imprezie z gry zrezygnował L. Niemas.
  Grupa przeszła pod skrzydła Powiatowego Domu Kultury w Koźlu, a formację tworzyli: H. Pella - gitara, organy, śpiew; Józef Kędrak - gitara; Wojciech Kowalski - gitara basowa F. Podeszwa - perkusja i Waldemar Myśliwiec - śpiew. Po odejściu J. Kędraka i W. Kowalskiego do składu dołączył Krzysztof Bernard - gitara. Później Waldemara Myśliwca zastąpiła Ewa Świetnicka. I to był ostatni skład grupy Wegatony.
  Na bazie byłych członków rozwiązanej grupy, powstał nowy projekt pod nazwą Towarzystwo Wzajemnej Adoracji. W założycielskim składzie znaleźli się: Zbigniew Staniś – wśpiew, H. Pella – gitara basowa, K. Bernard – gitara oraz Janusz Markiewicz – perkusja. TWA nie posiadał jednak stabilnego składu, szczególnie wielu grało w nim perkusistów: Karol Kulosa, Henryk Maruszczyk oraz Marek Kadur, który grał na perkusji do końca istnienia zespołu. Wkrótce Krzysztof Bernard powołał do życia nową formację, nadając jej nazwą TWA II.

Wegatony (1965)
od lewej: H. Pella, B. Łoś, F. Podeszwa, L. Niemas

  Źródło:
https://retromuzyka.pl/wegatony/   (autor strony: Zbigniew Kowalski) artykuł zawiera wspomnienia Pana Ludwika Niemasa oraz komentarze Pana Wojciecha Kowalskiego i - z drugiej ręki - Pana Krzysztofa Bernarda, które posłużyły do uzupełnienia biogramu.

Są spore rozbieżności w spojrzeniu Pana L Niemasa na historię Wegatonów i wspomnieniach innych członków zespołu. Nawet ten biogram, choć dołożyłem "należytej staranności", pewnie będzie miał swoich kontestatorów.

 (*) Pan Ludwik pisze, że w lecie 1966 r. po rezygnacji z patronatu SP "Twórczość" grupa znalazła się pod opieką DK "Chemik" w Kędzierzynie. Pan W. Kowalski pisze, że po zerwaniu z SP "Twórczość" zespół przeszedł pod skrzydła PDK w Koźlu. W biogramie podałem oba DK.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz