niedziela, 27 marca 2022

Onomatopeja [notka z folderu]

 


Powyższy materiał pochodzi z folderu reklamowego III Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej - Kalisz 1973.

 We wspomnianym folderze możemy przeczytać, po poprawie nazwiska Panów Piotra i Andrzeja, zasygnalizowanych przez Pana Krzysztofa Kasprzyka:

Onomatopeja

Pionki k. Radomia

Skład:
Jan Olszak - gitara
Krzysztof Deryński - gitara basowa
Piotr Mitan - perkusja
Andrzej Mitan - śpiew

Onomatopeja powstaje w roku 1970 i w okresie swej ponad dwuletniej działalności zdobywa wiele cennych nagród i wyróżnień. Grupa występuje m. in. w Krakowie, Wrocławiu, Kielcach i na Festiwalu w Jeleniej Górze (1971), gdzie zostaje tylko wyróżniona."Jazz" nr 4/72 tak pisze: "...na festiwalu w Jeleniej Górze pominięto takie grupy jak: Sygnały 74, Maszyna Rytmiczna, które przestały wierzyć w swoje siły, Kram czy Onomatopeja, które prawdopodobnie zrezygnowały z uczestnictwa we wszelkiego rodzaju festiwalach - postanowiły się zamknąć w kręgu swoich fanów".
Natomiast dużym sukcesem zespołu kończy się udział w II Festiwalu Kulturalnym Związków Zawodowych w roku 1971, gdzie Onomatopeja zdobywa nagrodę publiczności i otrzymuje nagrodę WKZZ w Kielcach w wysokości 50 tys. zł.
Program zespołu opiera się wyłącznie na kompozycjach własnych, w których mieszają się wpływy muzyki klasycznej, bluesa i soul. Grupa działa przy Zakładowym Domu Kultury Zakł. Tworzyw Sztucznych w Pionkach k. Radomia.

 Pan Krzysztof Kasprzyk w komentarzu do tego opisu zespołu dodał kolejne informacje:

  W 1974 r. Onomatopeja znalazła się pod opieką warszawskiego klubu "Riviera-Remont", w którym zespół miał udostępnioną salę na próby oraz okazjonalnie występował. Kierownikiem organizacyjnym grupy w tym okresie był Krzysztof Kasprzyk. Formacja wystąpiła na I Polskich Targach Estradowych w Łodzi (1974).

  Każda informacja o zespole mile widziana!

2 komentarze:

  1. Sprostowanie - Andrzej Mitan - nie Nitan. Podobnie perkusista - Piotr Mitan. Grupa w roku 1974 została przygarnięta przez słynny warszawski klub "Riviera-Remont', gdzie grała od czasu do czasu, a głównie miała udostępnioną salę na próby. Przez bardzo krótki okres byłem kierownikiem organizacyjnym grupy i pojechałem z nimi na pierwsze Targi Estradowe do Łodzi. Bez sukcesów, ale tam zaprzyjaźniłem się na krótko acz obficie z Jurkiem Janiszewskim z Radia Lublin i był to także początek długotrwałej przyjaźni z Józkiem Skrzekiem i Lakisem - Antymosem Apostolisem, których potem parokrotnie gościłem w gdańskim Żaku"" i trzykrotnie w Toronto. Muzyka rockowa zapewne uratowała mnie od świra w okresie PRL-u. Pozdrawiam Krzysztof Kasprzyk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za powyższe sprostowanie i opis historii zespołu w czasie, gdy był Pan jego kierownikiem organizacyjnym. Podane przez Pana informacje zamieszczam w powyższym opisie grupy Onomatopeja.
      Oczywiście, jeśli ma Pan informacje o innych wykonawcach lub pragnie się Pan podzielić swoim wkładem w dzieje polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszam na łamy bloga lub kontakt e-mailowy - polski_bigbit@op.pl
      Pozdrawiam serdecznie
      Grzegorz

      Usuń