niedziela, 9 sierpnia 2020

Święci (próba biogramu)

   Zespół wokalno-instrumentalny Święci powstał w Szczecinie na początku lat 60-tych z inicjatywy Wojciecha Rapy i braci Leszka i Andrzeja Szymańskich. Pierwszy skład grupy tworzyli: W. Rapa - gitara, śpiew; L. Szymański - gitara, śpiew; A. Szymański - perkusja; Julian Chmielewski - gitara basowa oraz epizodycznie Lech Turkowski - gitara.
  Nieudany start formacji na II Festiwalu Młodych Talentów nie załamał muzyków. Wkrótce potem odszedł J. Chmielewski, a skład zespołu uzupełnił Andrzej Grześkowiak - gitara, gitara basowa, skrzypce.
  Po krótkim czasie, gdy grupa miała próby w siedzibie Szczecińskich Słowików, na dłużej formacja zakotwiczyła w Klubie Łącznościowca, gdzie muzycy trafili na życzliwego kierownika klubu, Jerzego Manka. Skład zespołu wkrótce uzupełnili: Mirosław Ducki - śpiew, harmonijka ustna i Tadeusz Wyczarski - gitara. W 1965 r. na szczecińskiej Wiośnie Orkiestr grupa została wyróżniona w kategorii "zespołów klubowych". Akustykiem formacji został wtedy Władysław Dudzewicz. Grupa często grała na potańcówkach organizowanych przez Klub Łącznościowca, wspólnie z jazzowym zespołem Coma 5 pod kierownictwem Leszka Halika. Oprócz tego zaczęła wakacyjne występy w studenckim klubie Pinokio. W składzie formacji nastąpiły kolejne zmiany. Na miesiąc wrócił gitarzysta J. Chmielewski, a nowymi wokalistami zostali: Barbara Włodarczyk i Andrzej Maćkowiak. Po odejściu J. Chmielewskiego, nowym basistą zespołu został Zygmunt Wasylik.
  W trakcie koncertów zespołu w klubie Pinokio grupa wystąpiła w filmie dokumentalnym o Szczecinie, realizowanym przez telewizję NRD, gdzie wykonała ludową melodię "Ondraszek".
  Jesienią 1965 r. Święci wystąpili z powodzeniem na Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych w szczecińskim Klubie Kolejarza , gdzie wykonali utwór "Ja po tobie nie płaczę", w którym zespół wykorzystał brzmienie skrzypiec, na których grał A. Grześkowiak. Prezenter muzyczny. Marek Lachowicz, prowadził Listę Przebojów Domu Kultury Kolejarza, na której czołowe lokaty zajmowały piosenki Świętych, m.in. "Jesteś zła", 'Tak pięciu świętych", "Spacer z psem".
  Zespół w tym czasie wystąpił w "muzycznym pojedynku" z inną szczecińską grupą - Następcami Tronów. Udany występ Świętych w tej konfrontacji otworzył formacji udział w radiowej audycji prowadzonej przez red. Leona Jarzębowskiego, podczas której zespół nagrał na żywo kilka utworów (najprawdopodobniej: "Ondraszek", "Jesteś zła", "Spacer z psem" i "Do szczęścia blisko"). Niestety, zapis audycji nie zachował się.
  W październiku i listopadzie 1965 r. grupa wystąpiła na "Spotkaniach z piosenką" w kinie Colosseum, gdzie zagrała utwory własne oraz piosenki The Yardbirds, The Kinks i The Animals, a na finał piosenka "Anna" zespołu Blackout.
   Pod koniec 1965 r. zespół przestał istnieć. Po kilku miesiącach W. Rapa reaktywował grupę w składzie: W. Rapa - gitara, śpiew; Maciej Kostański (eks Zmuszenia do Wyjścia) - pianino, organy; Ryszard Kostański (eks Zmuszeni do Wyjścia) - gitara basowa, śpiew; Zbigniew Nita - gitara, śpiew i Henryk Głowacki (eks Zmuszeni do Wyjścia) - perkusja. W tym składzie formacja występowała na imprezach w Klubowej oraz na koncercie w domu dla trudnej młodzieży.
  W 1967 r. zespół ponownie wystąpił na Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr, gdzie z grupą wystąpiła jego był wokalistka, B. Wlodarczyk. Latem formacja występowała na dancingach w restauracji Pod Żaglem w miejscowości Lubin pod Międzyzdrojami. Do zespołu powrócił basista, Z. Wasylik. Jesienią 1967 r. W. Rapa ułożył pieśni do tekstów liturgicznych, a Święci dali dwie "beatowe msze" w szczecińskim kościele św. Andrzeja Boboli z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W obu tych występach zespół wspomagał Zbigniew Kowalski (eks Nieznani).
  W październiku 1967 r. grupa zaczęła występować na zabawach tanecznych w Domu Marynarza. Do formacji dołączyła wokalistka Ewa Chmiecik. Przez kilka miesięcy R. Kostańskiego zastepował inny basista, Marek Królak. Po pewnym czasie, po odejściu kolejnych muzyków, zespól zakończył działalność.

     Źródło:
 "Mocne uderzenie po szczecińsku" - autor: Wojciech Rapa (wyd. Szczecińska Agencja Artystyczna; Szczecin, 2013 r.)

 

2 komentarze:

  1. Przypadkiem trafiłem jakiś czas temu na piosenkę "Dziki włóczęga" w ich wykonaniu. Dość fajna, ale nie wiem, która z wokalistek ją wykonywała .. Barbara Włodarczyk czy Ewa Chmielik ..?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z treści biogramu wynika, że piosenki grupy były zarejestrowane w czasie, gdy w zespole śpiewała Pani Barbara Włodarczyk.
      Jeśli ma Pan nadal wątpliwości, to radzę Panu spróbować skontaktować się z Panem Wojciechem Rapą, który najprędzej może pomóc w Pana dylemacie. Można spróbować przez wydawcę książek Pana Wojciecha - Szczecińską Agencję Artystyczną.
      Pozdrawiam.

      Usuń