niedziela, 3 sierpnia 2014

Zbigniew Bernolak (szkic biogramu)

  Zbigniew Bernolak - gitarzysta basowy, perkusista, kompozytor. Rocznik 1939 (*).
 Z muzyką był związany od najmłodszych lat. Występował na okolicznościowych imprezach wraz z braćmi - młodszym Wiesławem i starszym Edwardem. Początkowo grał na perkusji w zespole pobliskiego klubu PSS "Społem". W latach 1956-1958, wraz z bratem Wiesławem i dwójką kolegów, stworzył kwartet diexielandowy. Następnie, odbywając służbę w polskiej armii w Łomży grał na perkusji w orkiestrze wojskowej. Jesienią 1962 r. znalazł się w składzie zespołu Karmazyn, w którym śpiewali m. in. Sława Mikołajczyk, Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski.
  W lipcu 1963 r. został gitarzystą basowym Niebiesko-Czarnych. Z formacją dwukrotnie wystąpił na KFPP w Opolu (1964-1965), grał w trakcie letnich "Non Stopów", nagrał 7 "czwórek", 4 single i kilkadziesiąt utworów dla radia. W grudniu 1963 r. wystąpił z Niebiesko-Czarnymi w paryskiej "Olimpii" w programie "Idole młodzieży" obok Stevie Wondera, Dionne Warwick, Franka Alamo i The Shirelles, a w styczniu 1964 r. zagrał w pierwszej części koncertów Marleny Dietrich w Sali "Kongresowej" w Warszawie. We wrześniu i październiku 1964 r. z formacją koncertował w Szwecji.
  W lipcu 1965 r. odchodzi z Niebiesko-Czarnych i wspólnie z muzykami tego zespołu: A. Nebeskim - perkusja i Włodzimierzem Wanderem - saksofon tenorowy oraz Czerwono-Czarnych: Wiesławem Bernolakiem - gitara i Piotrem Puławskim - gitara, śpiew, tworzą pierwszą polską "supergrupę" Polanie. W listopadzie 1965 r., po wspólnej trasie koncertowej z brytyjskim zespołem The Animals Polanie zaczynają grać ostrzej i wypracowują swoje charakterystyczne brzmienie. W grudniu 1965 r. grupa występuje na warszawskiej Gitariadzie. Z. Bernolak z zespołem nagrywa 1 LP, 3 "czwórki" i 2 "pocztówki dźwiękowe" oraz kilkadziesiąt utworów dla Polskiego Radia. Z formacją występuje na koncertach w RFN, Skandynawii, ZSRR. Po powrocie z drugiej trasy koncertowej po Związku Radzieckim w marcu 1968 r. grupa zawiesza działalność. Z. Bernolak nie wraca już do składu formacji po reaktywacji.
 Od maja do końca sierpnia 1969 r. był basistą Grupy ABC Andrzeja Nebeskiego, a następnie, przez krótki czas, grał w zespole Quorum. Potem został muzykiem zespołu Władysława Jagiełły, gdzie grali także Piotr Puławski - gitara; Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy; Piotr Kott - trąbka i Stanisław Cieślak - puzon.
  Następnie emigruje do USA, gdzie gra w klubach polonijnych Chicago (m. in. "Cafe Polonaise").
 W Polsce muzyk pojawił się na imprezach wspomnieniowych: "Old Rock Meeting" (1986) i "Przeżyjmy to jeszcze raz - Srebrne wesele Niebiesko-Czarnych" (1987). Brał udział w koncertach Polan w 1996 r. i 2009 r.
 Artysta także pisze wiersze, opublikowane w 2011 r. na stronach: http://zbigniewbernolak.wordpress.com/   i   https://www.facebook.com/zbigniew.bernolak
 Zbigniew Bernolak podczas pobytu w USA nagrał kilka płyt. Jedna z nich „Nadziei Znak” z piosenką Michała Kienki, do słów Z. Bernolaka, powstała dzień po śmierci Jana Pawła II. Na drugiej gra polski zespół dixielendowy oldboyów The Dixie Kings założony przez Włodka Wandera w Chicago. Zespół występował na olimpiadzie w Atlancie, grał na różnych imprezach polonijnych.
Zbigniew Bernolak pisze także teksty dla polskiego kabaretu "Bocian" działającego w Chicago.

Źródła:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK'N'ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski,  Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. ROCK-SERWIS, Kraków 1995)
 "Mocne uderzenie - Niebiesko-Czarni" - autor Marek Gaszyński (wyd. Prószyński i S-ka);
 http://tomaszdziubinski.pl/index.php/fotokalendarium/2000-2009
 Wiesław Bernolak - "Bernolak Boogie" (wyd. GKW, Gdańsk - 2009)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Bernolak
  http://wrzeszcz.info.pl/wordpress/rodzina-bernolakow-czerwono-czarni-i-czesio-niemen/


1. (*) Rok urodzenia - pośrednio za książką W. Bernolaka - "Bernolak Boogie", gdzie  autor (rocznik 1941) podaje, że jego brat w 1945 r. miał 6 lat. Dokładniejszej daty urodzenia Pana Z. Bernolaka brak. Inne źródła także na temat milczą.
2. Próba kontaktu z Panem Zbigniewem na facebooku nie powiodła się...
3. Co do zdjęcia, to wkleiłbym to ze strony:
http://galeria.trojmiasto.pl/Sopocki-Non-Stop-1967-85571.html?id_container=49809&pozycja=0
ale nie kopiuje się w przyzwoitej jakości... Proponuję obejrzeć wszystkie fotografie tam zamieszczone.

2 komentarze:

  1. Zbigniew Bernolak urodził się 21 grudnia 1931 w Kiwercach (dzisiejsza Ukraina).
    Źródło: "Dla Was piszę" Zbigniew Bernolak - Gdańsk 2017

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację.
      Nie wiedziałem, że ta książka została wydana. Warto by ją kupić.
      Co do daty urodzenia, to rok urodzenia Pana Zbigniewa podany przez Pana jest błędny. Wydaje mi się, że powinien być podany rok 1939.
      Pozdrawiam.

      Usuń