Zespół wokalno-instrumentalny Nastepcy Tronów powstał w Szczecinie w 1962 r. Nazwę wziął od tytułu włoskiego filmu, wtedy rozpowszechnianego w Polsce, a melodia z niego stała się oficjalnym sygnałem - "hymnem grupy". Skład formacji tworzyli: Mietek (Mieczysław) Klajman - gitara, lider; Mietek (Mieczysław) Lisak - gitara; Sioma Zakalik - perkusja; Józek (Józef) Laufgas - śpiew; Kuba (Jakub) Ciring - pianino; Olek (Aleksander) Kuperberg - gitara basowa.
Pierwszy ważny koncert zespołu odbył się w 1962 roku w szczecińskim Klubie Kolejarza, przyjęty życzliwie przez publiczność. Repertuar grupy tworzyły utwory wykonawców zachodnich (np. "If I had a Hammer" z repertuaru Pete Seegera). Po tym wydarzeniu Następcy Tronów uzyskali zgodę na odbywanie prób w szkole im. Icchaka Lejba Pereca zlokalizowanej w szczecińskiej dzielnicy Niebuszewo, a studencki klub Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ) przygarnął ich pod swoje skrzydła. Opiekunem zespołu z ramienia tej instytucji został Marek Laner.
Od roku 1963 grupa zaczęła tworzyć własny repertuar, zgodnie z lansowanym przez Niebiesko-Czarnych hasłem „Polska młodzież śpiewa polskie piosenki”. Oto niektóre tytuły piosenek: "Puste pola", "Bukiet róż", "Zaproszę cię na lody", "Łzy", "Zagubione wspomnienia". Teksty do zespołu pisały: studentki polonistyki Krystyna Biercewicz i Luba Zylber oraz Roza Pojman. W chórkach śpiewały Tosia Laufgas, Sara Ptaszyńska i Lunia Szyfer oraz przejmujące od czasu do czasu rolę solistek dwie panny Chmielnickie - Basia i Ruta. Skład zespołu ewoluował - przez grupę przewinęło sie wielu muzyków: Franek Gecht, Wojtek Teszner, Michał Szuman oraz Szurik Alex Chmielnicki. W ekipie technicznej formacji pracowali Bogdan Puszkarczyk i Allen Żelechowski. TSKŻ jako sponsor i promotor dbał by w repertuarze Następców Tronów znaleźć można również popularne piosenki żydowskie, z których największym powodzeniem cieszył się utwór „Kinder Yorn”.
Zespół z wolna stawał się lokalną atrakcją. W 1965 r. na koncercie w Parku Kasprowicza podczas konkursu „Na nas czeka zlotowa Warszawa” Następcy Tronów grali przed 20-tysięczną publicznością.
W 1966 r. zespół zajął pierwsze miejsce (ex aequo z Kon-Tiki) w odbywających się w kinie Colosseum, w organizowanych przez „Głos Szczeciński” "Spotkaniach z piosenką"(*). Rok później podobny sukces – pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy muzyczny zespół województwa szczecińskiego (*) .Grupie udało się mu zarejestrować profesjonalne nagrania w Polskim Radiu Szczecin - "Papieros", "Dla ciebie zawsze jest maj", "Kudłacze" oraz "Żołnierze idą na front". Dość sporą popularnością cieszyły się zwłaszcza dwa, często emitowane w radiu utwory Następców Tronów: "Wozy jadą na zachód" i "Czy słyszysz płacz wietnamskich dzieci". W 1968 r. bez powodzenia zespół wystąpił w Konkursie Piosenki Żołnierskiej w Koszalinie. (**)
Reperkusje Roku 1968 spowodowały rozpad zespołu. Z licznej grypy muzyków jacy przewinęli się przez Następców Tronów w kraju pozostali jedynie Kuperberg i Szuman; Klajman i Zakalik wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, Lisak do Szwecji ( Göteborg), a Gecht do Izraela. Żaden z nich nie zajmował się zawodowo muzyką, która skończyła się wraz z ich młodością.
Przy okazji odbywającego się w czerwcu 2003 r. zjazdu „Mini-Reunion ‘68”, Następcy Tronów zagrali raz jeszcze. Nie był to koncert z prawdziwego zdarzenia, ale jam session dla znajomych.
Następcy Tronów |
http://savagesaints.blogspot.com/2012/06/nastepcy-tronow-jewish-garage-rockers.html (zdjęcie)
PS.
1. Uzupełnienie biogramu mile widziane.
2. Symbol (*) oznacza, że poprawiłem wiadomości z artykułu E. Krasuckiego zgodnie z wyjaśnieniami internauty o nicku "andy" w komentarzach do postu: http://savagesaints.blogspot.com/2008/10/polskie-grupy-garaowe-polish-garage.html
3. Symbol (**) oznacza, że powtarzam za źródłem informację o udziale zespołu w 1968 r. w Konkursie Piosenki Żołnierskiej w Koszalinie. Konsultując tę kwestię z Panem Krzysztofem, wielkim znawcą historii Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, mogę stwierdzić, że grupa nie wystąpiła na tym festiwalu. Być może wspomniany Konkurs w Koszalinie to jakaś regionalna eliminacja do udziału w FPŻ?
4. Niestety, cały artykuł jest opisany w ten sposób, że pochodzenie (żydowskie) muzyków jest wszechobecne. Niestety, znalazło to odzwierciedlenie w tym poście.
5. Jeśli ktoś zna niezdrobniałe imiona muzyków, to proszę o kontakt.
6. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
7. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Sławy Mikołajczyk, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz