Zespół wokalno-instrumentalny En Face został założony przez Jerzego Grunwalda we wrześniu 1971 r. Grupę tworzyli: J. Grunwald (eks No To Co) - gitara, śpiew; Bohdan Kendelewicz (eks Wiatraki, Bizony) - gitara basowa i Kazimierz Turczyński (eks ork. PR i TV w Katowicach) - perkusja. Zespół, zainteresowany folk rockiem szybko wylansował swój pierwszy przebój - "O zachodzie". Wiosną 1972 r. nowym perkusistą formacji został Marian Myszko (eks zesp. Antoniego Kopffa). W czerwcu grupa wystąpiła na X KFPP w Opolu, lecz prezentowany utwór "Tęcza nad nami" nie zyskał popularności. Nie przeszkodziło to w uznaniu J. Grunwalda piosenkarzem 1972 roku w plebiscytach "Panoramy" i "Na Przełaj".
Zespół wielokrotnie koncertował za granicą: w Bułgarii (1972), ZSRR (1972,1973) i NRD (1973). W 1973 r. nagrano płytę długogrającą i "czwórkę". Grupę tworzyli wówczas: J. Grunwald - śpiew, gitara; Krystian Wilczek (eks Wiślanie 69) - gitara basowa, śpiew; Ireneusz Dudek (eks Twarze) - harmonijka ustna, flet, skrzypce, instrumenty perkusyjne, śpiew i Józef Hajdasz (eks Breakout) - perkusja. W kraju popularność zyskały utwory: "Chciał się stary ożenić"; "Nie zaszkodzi trochę snów" i "Człowiek od lat". W 1974 r. zespół wystąpił w TV RFN, na "Międzynarodowej Wiośnie Estradowej '74"; XII KFPP w Opolu i XIV MFP w Sopocie. Z grupą współpracował też Mirosław Żwaka, który później utworzył z Marcelim Psiukiem duet Marcel i Mirek.
Z końcem 1974 r. w skład En Face wchodzili: Maciej Radziejewski (eks Breakout) - gitara; K. Wilczek - gitara basowa, śpiew; I. Dudek - konga, instrumenty perkusyjne, harmonijka ustna, skrzypce, śpiew; Marek Surzyn (eks Breakout) - perkusja oraz Andrzej Dybul - instrumenty perkusyjne, śpiew. Formacja koncertowała, kończyła nagrania do drugiego albumu i widowiska "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony". Wylansowała jeszcze przeboje: "Dogonić ciszę"; "Ten ptak srebrzysty" i "Przyszłaś znikąd", aby zakończyć działalność z końcem 1975 r.
NAGRANIA PŁYTOWE:
LP XL/SXL 0957 Muza
JERZY GRUNWALD EN FACE
Popędzimy w dal saniami / Trzymaj się Rozalio / Teraz już zaśnij / Dziwna miłość niepojęta / Wszystko za nami / Nie chodź do lasu / Za wielką bramą / Kwiaty jednego życia / Chciał sie stary ożenić / Jak dobrze, że jesteś / Gdy idę sam w jesieni / Na tych samych ulicach / Nocy, ciemna nocy
Nagrano w marcu 1973 r.
Skład: J. Grunwald - gitara, śpiew; Bohdan Kendelewicz - gitara basowa, śpiew i M. Myszko - perkusja
LP SX 1209 Pronit
SENNYM ŚWITEM
Preludium / Człowiek od lat / Przyszłaś znikąd / Nasz horoskop / Odłóż sprawę / Przyjdziesz sennym świtem / Zamykam oczy, by widzieć Cię z bliska / Gałąź wiśni / Nie zaszkodzi trochę snów / Jeden znamy świat / Sto imion masz / Dogonić ciszę / Memoriał
Nagrano w lutym 1975 r.
Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; M. Radziejewski - gitara; K. Wilczek - gitara basowa, śpiew; I. Dudek - konga, spiew; M. Surzyn - perkusja i zesp. R. Poznakowskiego
EP N-0698 Muza (1971/1972)
O zachodzie / Jesteś wszystkim co mam / Płynę na wyspy szczęśliwe / Oddaleni, ale bliscy
Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; Bohdan Kendelewicz - gitara basowa, śpiew i M. Myszko - perkusja
EP N-0737 Pronit (02.1975)
SENNYM ŚWITEM
Człowiek od lat / Przyszłaś znikąd / Ten ptak srebrzysty / Dogonić ciszę
Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; M. Radziejewski - gitara; K. Wilczek - gitara basowa, śpiew; I. Dudek - konga, spiew; M. Surzyn - perkusja i zesp. R. Poznakowskiego
SP SP-412 Muza (05.1972)
Jesteś wszystkim co mam / Płynę na wyspy szczęśliwe
SP SP-629 Muza (02.1975)
Gałąź wiśni / Sto imion wiśni
PD R-0073-II Ruch (1972)
Tęcza nad nami
PD R-0156-II Ruch (03.1973)
Dziwna miłość niepojęta / Kwiaty jednego życia
PD R-0240-II Ruch (1973)
Nie zaszkodzi trochę snów / Co nam się zdarzy
PD R-0280-II Ruch (1973)
Nie zginaj karku
LP XL/SXL 0938 Muza (03.1973)
TO PEJZAŻ MOJEJ ZIEMI - BEAT ORATORIO
Dokąd płyną rzeki / W tych pięknych miastach
Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; Bohdan Kendelewicz - gitara basowa, śpiew i M. Myszko - perkusja
EP 33GD0003931 Miełodia [ZSRR] (1973)
JERZY GRUNWALD. POLSZA
Nie zaszkodzi trochę snów / Zakat [o zachodzie] / Co nam się zdarzy / Przyjdziesz sennym świtem
Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; K.Wilczek - gitara basowa, śpiew; I. Dudek - konga, śpiew; J.Hajdasz - perkusja
NAGRANIA RADIOWE:
1971:
O zachodzie; Jesteś wszystkim co mam; Przyjdziesz sennym świtem
1972:
Tęcza nad nami; Płynę na wyspy szczęśliwe; Popędzimy w dal saniami; Jak dobrz, że jesteś; Wiem, że ty przyjdziesz; Zamykam oczy by widzieć Cię z bliska; Gałąź wiśni; Oddaleni, ale bliscy
1973:
Noc i brzask; Co nam się zdarzy; Nie zaszkodzi trochę snów; Nie zginaj karku
02.1974:
Nie chodź do lasu; Płyne na wyspy szczęśliwe
04.1974:
Jesteś wszystkim co mam; Nocy, ciemna nocy; Chciał się stary ożenić; Gdy idę sam w jesieni; Kwiaty jednego życia; Na tych samych ulicach; Za wielką bramą; Wszystko za nami; Przyjdziesz sennym świtem; Oddaleni ale bliscy; Jak dobrze, że jesteś; Co nam się zdarzy; O zachodzie; Człowiek od lat; Dogonić ciszę
1975:
Ten ptak srebrzysty; Przyszłaś znikąd
Żródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. "Rock-Serwis", Kraków - 1995) (tekst i zdjęcie)
PS.
1. Choć to był zespół J. Grunwalda to od 30 lat lepiej znany jest inny muzyk tej formacji - I. Dudek znany także jak Shakin' Dudi (właściwie człowiek-instytucja). Zresztą w czasie, gdy grał w En Face to równolegle z tymi muzykami grali w swojej grupie Apokalisa. (Opis tej grupy jest w książce "Irek Dudek - Ziuta Blues" autor - Marcin Babko. Szkoda, że więcej tam się pisze o "dawaniu w szyję" niż konkretów o muzyce i działalności...). Ale niektóre informacje np. o spaniu muzyka w hamaku w piwnicy jako zakwaterowanie są zaskakujące (a muzyk ten od 30 lat jest na naszym rynku mega-gwiazdą).
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Anny Cewe, Mariolaine.
Ciekawa jest informacja o nagraniu w ZSRR dwóch wydawnictw, ale niestety brak jest informacji, jakie nagrania znalazły się na tych wydawnictwach. Że o możliwości zapoznania się z tym nagraniami nie wspomnę.
OdpowiedzUsuńDruga płyta, "Sennym świtem" byłą firmowana jako Jerzy Grunwald, a nie "En Face" Pierwsza również.
Tak wtedy funkcjonował artysta, jako solowy artysta Jerzy Grunwald i grupa En Face.
Zabawne jest to, że drugiej płyty, po dziś dzień na CD nie wydano. A także to, że autorzy książki, - nie pierwszy raz - kompletnie pomijają nagrania artysty które zaśpiewał na FPŻ w Kołobrzegu, a było tych nagrań kilka.
Z oczywistych informacji należałoby dodać, że Jerzy Grunwald zaistniał po Polską, zaistniał udanie.
Z ciekawostek należy dodać, że w roku 1992 wydano w Polsce płytę z nagraniami artysty, która zawiera angielskojęzyczną wersję wielkie przeboju grupy Perfect "Nie płacz Ewka"
I nie jest to przypadek, wcześniej ten przebój wykonywała na festiwalu w Sopocie, artystka z Szwecji, gdzie Jerzy Grunwald przed długie lata nagrywał.
Można tą wersję znaleźć na płycie winylowej.
Okładka, poczytnego magazynu muzycznego z roku 1975, z artystą na okładce.
OdpowiedzUsuńhttp://img685.imageshack.us/img685/8674/dsc06367b.jpg
Co do tych dwóch płyt nagranych w ZSRR to jedyne źródlo, które o tym pisze. A w książce "Irek Dudek - Ziuta Blues" cytowany J. Grunwald mówi o nagranej "pocztówce dźwiękowej". Chyba to zdanie na wyrost, niepotrzebnie zacytowane.
OdpowiedzUsuńZespól En Face jest nierozerwalnie związany z Jerzy Grunwaldem, któremu towarzyszył. Płyty LP wydane są przez J. Grunwalda, a zaliczyłem je do dyskografii grupy, ponieważ zespół towarzyszył soliście, ale i liderowi grupy.
Zresztą drugi skład En Face to zespół I. Dudka - Apokalipsa, gdzie muzycy towarzyszyli J. Grunwaldowi głównie z powodów finansowych (też "Ziuta Blues")
Co do występów J. Grunwalda na FPŻ to przydałoby się więcej konkretów.
Co do kariery poza Polską, to kajarzy mi się z płytami wydanymi w naszym kraju, bezlitoście potraktowanych przez recenzenta (bodajże "Gazety Młodych").
Ciekawostkę z angielskojęzyczną wersją "Nie płacz Ewka" przeczytają ci, którzy lubią czytać komentarze.
Dziekuję za okładkę Synkopy z fotografią J. Grunwalda.
W byłym Związku Radzieckim płyty nagrywali Skaldowie, No To co, Maryla Rodowicz, Ewa Demarczyk, Andrzej i Eliza i te płyty można znaleźć w sieci, na rosyjskojęzycznych forach, ale nigdzie nie spotkałem choćby informacji, że nagrywał tam Jerzy Grunwald.
OdpowiedzUsuńMoże wydano tylko jakąś płytę z nagraniami artysty?
Co do występu Grunwalda na FPŻ w Kołobrzegu, to zadałem pytanie znawcy tego festiwalu, jak nadejdzie odpowiedź to się nią podzielę.
33GD0003931 Miełodia [ZSRR], 1973 "Jerzy Grunwald. Polsza"
OdpowiedzUsuń1.Nie zaszkodzi trochę snów
2.Zakat [o zachodzie]
3.Co nam się zdarzy
4.Przyjdziesz sennym świtem
J.Grunwald, K.Wilczek, I.Dudek, J.Hajdasz
Nie zdążyłem odpisać, a życzliwa osoba (szkoda, że anonimowo)podała nam spis utworów na "czwórce" wydanej w ZSRR w 1973r. Zdjęcie okładki można zobaczyć tu:
OdpowiedzUsuńhttp://www.fonorama.eu/dyskografie/uzup01.htm
Jeszcze raz serdeczne dzięki.
Ciekawe, czy był też LP?
"W 1973 r. nagrano płytę długogrającą i "czwórkę". Grupę tworzyli wówczas: J. Grunwald - śpiew, gitara; Krystian Wilczek (eks Wiślanie 69) - gitara basowa, śpiew; Ireneusz Dudek (eks Twarze) - harmonijka ustna, flet, skrzypce, instrumenty perkusyjne, śpiew i Józef Hajdasz (eks Breakout) - perkusja."
OdpowiedzUsuńCzwórkę nagrał jeszcze pierwszy skład z Turczyńskim i nawet chyba Poznakowskim (w niektórych nagraniach słychać klawisze), natomiast pierwszy longplay nagrany został już z Marianem Myszko- voc, fl, dr który zastąpił Turczyńskiego. Skład widać pod płytą natomiast nie ma go w biogramie. Kto wie, czy gitarzysta Maciej Radziejewski nie pojawił się już w 1973 roku w En Face. W wywiadzie dla Radia Kalisz opowiada jak to pokłócił się z Niemenem i odszedł (jesień 1973 o ile dobrze pamiętam). Niestety zauważyłem w EPR wiele nieścisłości a i tutaj notka jest dość skąpa.
Co do rosyjskiej czwórki to tutaj nie ma daty i składu dlatego nie rozumiem tych danych, skoro anonim powołuje się na tę stronę:
http://www.fonorama.eu/dyskografie/uzup01.htm
Są tam podobno inne wersje utworow z drugiego LP plus chyba dwa niepublikowane w Polsce (chyba gdzieś to mam na dysku u kolegi sciągnięte z nieistniejącego juz bloga ale głowy nie dam). Zdaję się, że jakaś inna wersja którejś z piosenek jest też na pocztówce dźwiękowej wydanej też chyba w ZSRR ale nie pamiętam szczegółow. Zdaje się, że na którymś z nieistniejących już blogów sie z nia spotkałem. EP-ka N-0737 Pronit (02.1975)SENNYM ŚWITEM zawiera utwór "Ten srebrzysty ptak" a nie "Ten srebrzysty"
Jako ciekawostkę przesyłam zdjęcie-reklamę na którym jest ten sam skład En Face który masz na zdjęciu:
http://s42.radikal.ru/i097/1005/b8/17a4afd32f36.jpg
Zespół rockowy obok produktów firmy Bistor, ciekawe:))). Typowy handel wiązany charakterystyczny dla krajów obozu socjalistycznego z tego wynika.
Pozdrawiam
S.
Ten ptak srebrzysty, sorry, pomyłka
OdpowiedzUsuń.
Pozdrawiam
S.
Przepraszam. Parę rzeczy powtórzyłem a były w opisie. Akurat byłem w pracy i ciężko się było skupić. Opis tej radzieckiej "czwórki jest też podany w dyskografii Jerzego Grunwalda powyżej. Fakt. Z opisu wynika, że to jedyne nagrania płytowe (o ile nie było LP albo pocztówki dźwiękowej) tego składu En Face (Grunwald, Dudek, Wilczek, Hajdasz).
OdpowiedzUsuńA co do Radziejewskiego to właśnie słucham tego wywiadu i opowiada, że po pierwszym przyjeździe z tury z Niemenem (to jest kwestia kiedy pierwszy raz odszedł od Niemena) był na koncercie w Hali Parkowej w Katowicach i że Oni (En Face)w składzie Dudek, Wilczek, Hajdasz grali no i w pewnym momencie wciągnęli Go na scenę, gdzie zagrał tylko z nimi, no a Grunwald pobiegł do swojego managera, i powiedział "Ja muszę tego człowieka mieć. Zrób wszystko, żebym jego miał". Irek Dudek miał też już swoje wejścia w zespole, no i zaproponował mu wspólne granie. Dalej mówi, że Oni mieli swój blok gdzie grali swoje utwory a w drugiej części zapraszali Jurka i grali z nim.
Pozdrawiam
S.
Co do "czwórki" wydanej w Związku Radzieckim, to opieram się na stronie wymienionej w komentarzu, a rok i skład przyjąłem z komentarza anonimowego kolegi (albo koleżanki). Jeśli ktoś chciał napisać, to wątpię, aby koloryzował.
OdpowiedzUsuńNiektóre rzeczy trudno dziś odnaleźć w archiwach. Najbardziej mnie interesujący okres polskiej muzyki młodzieżowej tj. lata 1959-1970 są bardzo słabo zdokumentowane. Inicjatywę digitalizacji starych pism podjął się Magazynek (Analogowe ucho i 100 innych "imion"). Kibicuję mu, ale jak długo starczy mu determinacji i chęci. Choć z tego co zamieścił, z pism dotyczących tamtych lat niewiele da się wyłowić.
Istotne by było, aby muzycy młodzieżowi z tego okresu pisali wspomnienia, ewentualnie spróbować do nich dotrzeć. Niestety, rzeczywistość nie pozwala na to.
Oczywiście, EPR zawiera nieścisłości, ale jest to, jak dotychczas, najobszerniejsza i najlepsza przekrojowa pozycja opisująca polski bigbit. Ukłony dla autorów. I tylko szkoda, że nie wyszło drugie rozszerzone wydanie tej Encyklopedii (pewnie ze względów finansowych).
Pozdrawiam
Grzegorz