niedziela, 11 maja 2025

Lubusze (świebodzińscy) [wzmianka]

 
  Zespół wokalno-instrumentalny Lubusze istniał w Świebodzinie w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Uroczysta inauguracja działalności grupy odbyła się 14 października 1967 r. Formacja, będąca pod opieką miejscowego Powiatowego Domu Kultury, występowała na terenie Świebodzina, jak i Zielonej Góry. W 1968 r. Lubusze zostali laureatami I miejsca na przeglądzie winobraniowym. W 1969 r. zespół wygrał trzydniowy przegląd zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej (TPZŚ) w amfiteatrze łagowskim w ramach "Dni Ziemi Świebodzińskiej". W grupie występowali: Bohdan Wierzbicki, Tomasz Szubczyński, Bogdan Sulatycki, Roman Drozd, Jerzy Kuroczycki, Andrzej Rutkowski, Bogdan Kuba Wiśniewski. Akustykiem formacji był Tadeusz "Faza" Szczepaniak. Pomimo sporego potencjału zespół rozpadł się w 1969 r., gdy A. Rutkowski wraz z kolegami odszedł do POM-u, gdzie utworzył grupę C-4011.

 

Źródło:
   https://swiebodzin.naszemiasto.pl/tak-grano-w-latach-70-i-80-xx-wieku-w-swiebodzinie-lubusze/ar/c13-8407073    (autor: Wiesław Zdanowicz)
   zdjęcie pochodzi z w/w strony


  Uzupełnienie biogramu mile widziane!



sobota, 10 maja 2025

Chochoły (świebodzińskie) [wzmianka]

 
  Zespół wokalno-instrumentalny Chochoły działał w Świebodzinie w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Grupę tworzyli: Bolesław Durkalec - śpiew; Jerzy Grabka - gitara; Marian Stencel - gitara; Zenon Feliś - gitara basowa; Zenon Filipowicz - perkusja. Formacja działała przy miejscowym Powiatowym Domu Kultury. Repertuar zespołu składał się przeważnie z utworów własnego autorstwa, zarówno muzyki i tekstów. W 1968 r. grupa zajęła III miejsce na przeglądzie winobraniowym w Zielonej Górze. Po około trzech latach działalności w niezmienionym składzie formacja zakończyła działalność.


 Źródło:
   https://swiebodzin.naszemiasto.pl/tak-grano-w-latach-70-i-80-xx-wieku-w-swiebodzinie-lubusze/ar/c13-8407073    (autor: Wiesław Zdanowicz)

  Uzupełnienie biogramu mile widziane!

 

 

piątek, 9 maja 2025

Lubusze Bis (świebodzińscy) [wzmianka]

 
  Zespół wokalno-instrumentalny Lubusze Bis powstał w Świebodzinie po rozpadzie miejscowych Chochołów. Do trzech muzyków tej grupy dołączyło dwóch gitarzystów i stworzyli formację nazwą nawiązującą nazwą do jednego z pierwszych zespołów bigbitowych w tym mieście. Grupę utworzyli:  Jerzy Grabka (eks Chochoły) - gitara, śpiew; Zenon Filipowicz  (eks Chochoły) - perkusja, śpiew; Bolesław Durkalec (eks Chochoły) - śpiew; Jerzy Rawski - gitara; Waldemar Kostecki - gitara basowa. W tym składzie formacja grała przez pół roku, gdy J. Grabka odszedł do zespołu Wulkan. Lubusze Bis działali po skrzydłami Powiatowego Domu Kultury w Świebodzinie i występowali na wszystkich imprezach organizowanych przez tą instytucję. Brali udział w różnych przeglądach muzycznych, a także w eliminacjach do ogólnopolskich festiwali piosenki (Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, Festiwal Piosenki Żołnierskiej, Festiwal Piosenki Radzieckiej). Po kilku zmianach personalnych grupa zakończyła działalność w 1978 r.


 Źródło:
   https://swiebodzin.naszemiasto.pl/tak-grano-w-latach-70-i-80-xx-wieku-w-swiebodzinie-lubusze/ar/c13-8407073    (autor: Wiesław Zdanowicz)

Uzupełnienie biogramu mile widziane!



niedziela, 4 maja 2025

Herb (grodkowski) [wzmianka]

 
 Zespół wokalno-instrumentalny Herb istniał w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych w Grodkowie. Grupa składała się z muzyków mieszkających w Grodkowie, z wyjątkiem perkusisty, który pochodził z Ozimka koło Opola. Formację tworzyli: Jerzy Kaczanowski - gitara, śpiew; Stanisław Wieczorek - gitara basowa; Henryk Zawada - perkusja oraz Maciej Staszewski - instrumenty perkusyjne, showman.
 Zespół dał kilkanaście koncertów na terenie Polski południowej - m. in. Dąbrowa Górnicza, Nysa, Brzeg, Opole, Katowice, Grodków - grając w klubach, domach kultury itp. Repertuar grupy stanowiły głównie utwory z repertuaru m. in. Erica Claptona i Cream, Jimi Hendrixa, The Who. Wykonywana przez zespół muzyka bluesowa cieszyła się dużym powodzeniem wśród publiczności, głodnej utworów wykonywanych przez formacje brytyjskie i amerykańskie.


Herb (grodkowski)
od lewej: Jerzy Kaczanowski, Maciej Staszewski, Henryk Zawada, Stanisław Wieczorek


Herb (grodkowski)
od lewej: Jerzy Kaczanowski, Henryk Zawada, Maciej Staszewski, Stanisław Wieczorek


Herb (grodkowski)
od lewej: Stanisław Wieczorek (tyłem), Jerzy Kaczanowski, Henryk Zawada


Jerzy Kaczanowski i Maciej Staszewski

Powyższy biogram powstał na postawie informacji i zdjęć przekazanych przez Pana Leonarda Kaczanowskiego. Wielkie dzięki Panie Leonardzie!

Bardzo dziękuję także Panu Aleksandrowi Nowakowi, który zwrócił uwagę na zdjęcie zespołu zamieszczone  na profilu Pana Leonarda na Facebook'u.