niedziela, 24 lutego 2013

Grzegorz Szczepaniak

  Grzegorz Szczepaniak - wokalista, saksofonista altowy. Urodził się 14 stycznia 1947 r. w Piotrkowie Kujawskim. Początkowo występował w młodzieżowych i studenckich klubach w Szczecinie, śpiewając utwory na pograniczu jazzu i bluesa. W maju 1965 r. zadebiutował przed szerszą publicznością podczas III Szczecińskiej Wiosny Estradowej. W 1966 r. na dłużej związał się z zespołem WAW-Sextet w klubie "Kontrasty" w Szczecinie, z którym występował kilka lat. Grupa wykonywała głównie jazz i rhythm'n'blues. W skład formacji wchodzili: Irena Bychowiec - śpiew; Grzegorz Szczepaniak - śpiew, saksofon altowy; Wiesław Łukasik - perkusja, kier. zespołu; Ludomir Januszkiewicz - pianino; (imię do uzupełnienia) Król - gitara basowa; (imię do uzupełnienia) Dabiński - gitara; Wojciech Błaszyk - saksofon tenorowy; Wojciech Ernest - trąbka (później grał na instr.klawiszowych z grupą ABBA). Często występował w ramach programów artystycznych organizowanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych. Między innymi w lipcu 1969 r. uczestniczył w obchodach Tygodnia Bałtyku - "Ostseewoche" w Rostocku, gdzie występował z innymi artystami - m. in. Ryszardem Karczykowskim i "Triem Egzotycznym". Brał także udział w koncercie przyjaźni poświęconym rocznicy XXV-lecia PRL i XX-lecia NRD w niemieckim Gneuen. Niektóre koncerty były emitowane przez Radio NRD, a występy łącznie obejrzało ok. 37 tysięcy widzów.
  W latach 1969 - 1971 odbywał zasadniczą służbę wojskową, grając na saksofonie w Koszalińskiej Orkiestrze Wojskowej. W Koszalinie spotkał występujacą tam z koncertami grupą ABC z Haliną Frąckowiak i po udanej próbie otrzymał propozycję zostania wokalistą zespołu, którym został na przełomie stycznia i lutego 1972 r. W lutym i marcu tego roku w radiowym studiu nagraniowym, dla Młodzieżowego Studia "Rytm" nagrano: : "Za majem maj", "Asfaltowe łąki", "Idzie wiosna już" i "Ballada o idealnym człowieku". W tym czasie ABC grało w składze: Grzegorz Szczepaniak - śpiew; Marian Zimiński - instrumenty klawiszowe; Mirosław Męczyński - gitara; Marek Mataczyński - gitara basowa; Andrzej Nebeski - perkusja. "Asfaltowe Łąki" w okresie kwiecień - maj 1972 r. przez 9 tygodni były na pierwszym miejscu listy Polskiego Radia. Niedocenianą piosenką, która na tej liście przez 3 tygodnie była na pierwszym miejscu to utwór "Za majem maj", który do dziś jest prezentowany 1-go maja w radiowej "Trójce". Niestety, jeszcze przed triumfem tych piosenek na listach przebojów, na początku kwietnia 1972 r. grupa ABC przestała istnieć.
  Po rozwiązaniu grupy ABC, Grzegorz Szczepaniak rozpoczął współpracę z ówczesnym menedżerem Bolesławem Krasuckim, pod którego pieczą występowali także: Alibabki, Homo Homini i Tadeusz Woźniak. W tym gronie artystów G. Szczepaniak odbył wiele koncertów w całej Polsce, uczestnicząc również w imprezach transmitowanych przez telewizję. W programie rozrywkowym TVP emitowanym w Noc Sylwestrową 1972 r., wykonał cover utworu Paula Simona - "Mother And Child Reunion". Wystąpili wtedy również: Homo Homini, Tadeusz Wożniak i Alibabki. W 1973 r. artysta wyjechał do Szwecji z grupą "Fantom Quartet" grającą myzykę klubową. Pozostałymi członkami grupy byli: Jan Knap - perkusja (eks Czerwono-Czarni), Stefan Lubkowski - pianino, instrumenty klawiszowe (eks Kameleon) oraz Mirosław Męczyński - gitara, (eks Poganiacze Kotów, Bizony, ABC). Później przez pewien czas grał i śpiewał z A. Nebeskim i M. Męczyńskim, węgierską "Panonią" oraz w wielu międzynarodowych zespołach takich jak Take Five, Scamps, czy Pär Grips. Występował, grając i śpiewając, także w wielu szwedzkich formacjach, jak grupy "Extract", "Teddys Boys", w orkiestrze Rune Lindströma czy w big bandzie "Sandviken".
  Obecnie, po 40 latach spędzonych w Szwecji, artysta planuje w lecie 2013 r. powrócić do Polski na stałe.

Grzegorz Szczepaniak (z lewej) i Andrzej Nebeski (Grupa ABC, 1972 r.)


NAGRANIA PŁYTOWE:

CD 5907812244637  Polskie Radio (2012)
MAREK NIEDŹWIECKI POLECA: Z ARCHIWUM POLSKIEGO BIG BEATU (2CD digipack)
Za majem maj (z zesp. ABC) / Idzie wiosna już (z zesp. ABC)

CD 5907812244736  Polskie Radio (2011)
POLSKI TOP WSZECH CZASÓW [BOX 4CD] VOL. 2 PIOTR METZ
Asfaltowe łąki (z zesp. ABC)

MC CK 1291 Muza (1993)
ZŁOTE LATA POLSKIEGO BEATU 1972 VOL. 1
Asfaltowe łąki (z zesp. ABC)

NAGRANIA RADIOWE:

1972:
Za majem maj (z zesp. ABC); Asfaltowe łąki (z zesp. ABC i Alibabki); Idzie wiosna już (z zesp. ABC); Ballada o idealnym człowieku (z zesp. ABC)

Źródła: Korespondencja z Panem Grzegorzem Szczepaniakiem;
 "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
Wycinki prasowe

Przy zdobyciu materiałów do biografii Pana G. Szczepaniaka nieocenioną pomocą wykazał się Pan Aleksander Nowak. Bardzo dziękuję!

I na koniec: Grzegorz Szczepaniak & Grupa ABC - Ballada o idealnym człowieku  http://www.youtube.com/watch?v=GV2MdM8JP9M
Tam także  można znaleźć inne piosenki w wykonaniu Pana Grzegorza.

sobota, 23 lutego 2013

Bratki

  Zespół wokalno-instrumentalny Bratki powstał w 1966 r. w Krakowie z inicjatywy rodzeństwa Korzeniaków. Grupę tworzyli: Krystyna Korzeniak - śpiew; Stanisław Korzeniak - śpiew; Adam Korzeniak (eks Krakusy) - gitara; Ryszard Korzeniak - gitara basowa; Mieczysław Gilowski - perkusja. Później na perkusji grał Waldemar Gilowski.
  Działalność formacja rozpoczęła w klubie S.M. na Dębnikach, później przez blisko pięć lat występowała w klubach studenckich. Bratki grały także na przemian ze Szwagrami w prestiżowym klubie "Pod Jaszczurami". Przy ich muzyce bawiła się młodzież Krakowa. Na przeglądzie zespołów w Nowej Hucie grupa zdobyła wyróżnienie razem z początkującymi wtedy Wawelami. Grupie nie udało się dokonać żadnych nagrań radiowych i płytowych. Formacja istniała do 1971 r.

Źródło: http://www.ryszardy.pl/ (materiał dostarczyła Pani Krystyna Korzeniak-Adamik)

niedziela, 17 lutego 2013

Jerzy Kozłowski

  Jerzy Kozłowski - wokalista, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta basowy. Urodził się 30 maja 1948 r. w Gdyni. Uczęszczał do podstawowej i średniej szkoły muzycznej. W 1963 r., w wieku 15 lat, rozpoczął współpracę z gdyńską grupą Błękitni, działającą przy Klubie PSS w Gdyni. Z grupą w 1964 r. zdobył I miejsce w II Turnieju Młodzieżowych Zespołów Rozrywkowych w Tczewie oraz  I miejsce w konkursie zorganizowanym przez CRZZ i PSS Społem. Po rozwiązaniu Błękitnych wokalista wszedł w skład sopockiej grupy Takty, w której także komponował i pisał teksty do własnych utworów. W czasie występów grupy Takty w sopockim Non-Stopie w lecie 1967 r. został dostrzeżony przez Tadeusza Nalepę i Andrzeja Nebeskiego.
  Po rozwiązaniu Taktów przez krótki czas współpracował z grupą Blackout T. Nalepy, gdzie wykonywał utwory z repertuaru The Beatles, Wilsona Picketta i Jamesa Browna. Po powrocie do Trójmiasta związał się z gdańskim zespołem Pro Contra, w którym grali także: Jerzy Giliga - gitara; Edward Ogrodowczyk - gitara basowa i Tadeusz Rapinczuk - perkusja. W lipcu 1969 r. został jednym z wokalistów  Grupy ABC Andrzeja Nebeskiego. Na koncertach formacji wykonywał m. in. piosenki: "Sen bez adresu"; "101-203"; "Moje ABC"; "Zobacz, zobacz co się dzieje"; "Muszę się zobaczyć z tobą"; "Pożegnaj mnie dziewczyno" i utwory w j angielskim: "Spinning Wheel" i "You've Made Me So Very Happy" (obie z rep. Blood, Sweat and Tears) oraz "When A Man Loves A Woman" (z rep. Percy Sledge). Na jedynym albumie grupy śpiewał w dwóch utworach: "Razem z nami" (razem z H. Frąckowiak) i "Nie szukam jej".
  Po odejściu z grupy ABC wiosną 1971 r. wokalista związał się z gdańską formacją ITD, w której grali m. in. Tadeusz Piechowicz - organy i Maciej Stefanow - perkusja. J. Kozłowski nauczył się grać na gitarze basowej i śpiewał z grupą ITD w Grand Hotelu w Sopocie.  Od 1974 r. grał i śpiewał w ekskluzywnej kawiarni z dancingiem "Panorama" na szczycie Kamiennej Góry. W 1975 r. wyjechał na kontrakt do Norwegii, gdzie występował z zespołem, w którym występowali m. in. Marian Kossecki - gitara basowa i Jan Jedel - organy. Następnie powrócił do występów w "Panoramie". W październiku 1981 r. wyjechał z żoną i córką do Austrii, a w listopadzie 1982 r. z Austrii emigrował z rodziną do Kanady, gdzie mieszka do dziś. Jako aktywny muzyk i wokalista działa w Polskim Centrum Chrześcijańskim w Surrey.




NAGRANIA RADIOWE:

1967:
Dżentelmen (z zesp. Takty); Tam myśli moje (z zesp. Takty); To ty (z zesp. Takty); Jesienna noc (z zesp. Takty); Co za dużo, to nie zdrowo (z zesp. Takty); Nastolatki (z zesp. Takty); Wspomnij tamten dzień (z zesp. Takty)

1969:
Sen bez adresu (z zesp. ABC); Zobacz, zobacz co się dzieje (z zesp. ABC)

1970:
Muszę się zobaczyć z tobą (z zesp. ABC)

1971:
Tego chcę (z zesp. ABC)

NAGRANIA PŁYTOWE

LP XL/SXL 0627 Pronit
GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO
Razem z nami /  Nie szukaj jej
 Nagrano w marcu 1970 r.
Skład: H. Frąckowiak - śpiew (1); J. Kozłowski - śpiew (1, 2); A. Nebeski - perkusja; A. Mikołajczak - organy, pianino; M. Mataczyński - gitara basowa; Z. Karwacki - flet, saksofon tenorowy, saksofon altowy; A. Michalski - saksofon barytonowy, saksofon tenorowy i Partita - śpiew
 Reedycja LP SX 2527 Muza (1987)
 Wznowienie kompaktowe CD DIG 142 Digiton

LP XL/SXL 0672 Muza (07.1970)
KOŁOBRZEG 1970 (2)
Nasza kompania (live)
Skład: H. Frąckowiak - śpiew; W. Gąssowski - śpiew; J. Kozłowski - śpiew; A. Nebeski - perkusja; A. Mikołajczak - organy; M. Mataczyński - gitara basowa; Z. Karwacki - saksofon tenorowy; A. Michalski - saksofon tenorowy

EP N-0571 Pronit (09-10.1969)
Napisz, proszę / Oj, czekam ja czekam / Pożegnaj mnie dziewczyno / Chcę ci dać zachwyconych oczu blask
Skład: H. Frąckowiak - śpiew; W. Gąssowski - śpiew; J. Kozłowski - śpiew; A. Nebeski - perkusja; A. Mikołajczak - organy; T. Gogosz - gitara basowa; Z. Karwacki - flet, saksofon tenorowy, saksofon altowy; A. Michalski - saksofon barytonowy, saksofon tenorowy

CD PNCD 204 PN Muza
[HALINA FRĄCKOWIAK] NAPISZ PROSZĘ - DAWNE I NOWE PRZEBOJE
Napisz proszę (voc. H. Frąckowiak, J. Kozłowski, W. Gąssowski)

CD 8309885202 Yesterday (2000)
GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO plus NAPISZ PROSZĘ
Razem z nami  / Zabiorę Cię ze sobą / Gdzie jest wczorajszy dzień / Nie chodź do domu / Za mną nie oglądaj się / Za dużo chcesz / Wspomnienie z Sopotu / Nie potrzeba mi nic / Przeminęło z wiatrem tyle dni / Nie szukaj jej/ Droga do gwiazd / Ktoś / Napisz proszę / Oj, czekam ja, czekam / Pożegnaj mnie dziewczyno / Chcę ci dać zachwyconych oczu blask / Write A Letter / I`ll Take You With Me
 Skład: Andrzej Nebeski - perkusja; Halina Frąckowiak - śpiew (1-3, 5-8, 11-18); Wojciech Gąssowski - śpiew (1,4,8,9,12-16); Zbigniew Karwacki - saksofon altowy, flet, saksofon tenorowy; Jerzy Kozłowski - śpiew (1,10); Marek Mataczyński - gitara basowa; Aleksander Michalski - saksofon barytonowy, saksofon tenorowy; Andrzej Mikołajczak - organy, pianino; Tadeusz Gogosz - gitara basowa (13-16)

CD 980 983-9 Universal Music PL / Polskie Radio (2003)
GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO (seria: Niepokonani)
Razem z nami / Zabiorę Cię ze sobą / Gdzie jest wczorajszy dzień / Nie chodź do domu / Za mną nie oglądaj się / Za dużo chcesz / Wspomnienie z Sopotu / Nie potrzeba mi nic / Przeminęło z wiatrem tyle dni / Nie szukaj jej / Droga do gwiazd / Ktoś / Oj, czekam ja, czekam / Pożegnaj mnie dziewczyno / Chcę ci dać zachwyconych oczu blask / Nie tą drogą / Napisz proszę / Polowanie na muchy (instr.) / Polka (instr.)
 Skład: Andrzej Nebeski - perkusja; Halina Frąckowiak - śpiew (1-3,5-8,11,12,16,17); Wojciech Gąssowski - śpiew (1,4,8,9,14,16); Zbigniew Karwacki - saksofon altowy, flet, saksofon tenorowy; Jerzy Kozłowski - śpiew (1,10); Marek Mataczyński - gitara basowa;  Aleksander Michalski - saksofon barytonowy, saksofon tenorowy; Andrzej Mikołajczak - organy, pianino, harmonijka ustna; Tadeusz Gogosz - gitara basowa(13-15, 17); Wojciech Skowroński - pianino (18,19); Hubert Szymczyński - gitara basowa (18,19)

CD PNCD 1269 Muza (2009)
GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO
Napisz proszę / Oj, czekam ja, czekam / Pożegnaj mnie dziewczyno / Chcę ci dać zachwyconych oczu blask / Razem z nami / Zabiorę Cię ze sobą / Gdzie jest wczorajszy dzień / Nie chodź do domu / Za mną nie oglądaj się / Za dużo chcesz / Wspomnienie z Sopotu / Nie potrzeba mi nic / Przeminęło z wiatrem tyle dni / Nie szukaj jej / Droga do gwiazd / Ktoś / Moje ABC [ABC boogie] / Lecz głupiego życia żal
 Skład: Andrzej Nebeski - perkusja; Halina Frąckowiak - śpiew; Wojciech Gąssowski - śpiew; Jerzy Kozłowski - śpiew; Zbigniew Karwacki - saksofon altowy, flet, saksofon tenorowy; Marek Mataczyński - gitara basowa; Aleksander Michalski  - saksofon barytonowy, saksofon tenorowy; Andrzej Mikołajczak - organy, pianino

CD (dołączony do książki: R. Stinzing, A. Icha - Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych) (2009)
MOTŁAWA-BEAT. TRÓJMIEJSKA SCENA BIG-BEATOWA LAT 60-TYCH
Podrywacze (z zesp. Takty) / Tam myśli moje (z zesp. Takty) / To ty (z zesp. Takty) / Jesienna noc (z zesp. Takty) / Co za dużo, to nie zdrowo (z zesp. Takty) / Nastolatki (z zesp. Takty) / Wspomnij tamten dzień  (z zesp. Takty) /

Źródła: " Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy Roman Stinzing, Andrzej Icha (wyd. GKW, Gdańsk - 2009 r.)(tekst i zdjęcie)
Korespondencja z Panem Jerzym Kozłowskim
 "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
KPPG (http://www.kppg.waw.pl/)

Przy zdobyciu materiałów do biografii Pana J. Kozłowskiego nieocenioną pomocą wykazał się Pan Aleksander Nowak. Bardzo dziękuję!

I na koniec:
Piosenka "Tego chcę"  http://www.youtube.com/watch?v=YjwTWwirTRo

sobota, 16 lutego 2013

Piony

  Zespół wokalno-instrumentalny Piony istniał w Gdyni w latach 1963-1964 r. W skład grupy wchodzili: Bogdan Kopczyński - gitara; Zbigniew Zenowicz - gitara; Marek Fijałkowski - gitara basowa; Leszek Bartoszewicz - perkusja; Hubert Roppel - śpiew i Jean Claude - śpiew.


Piony (1964 r.)
od lewej: B. Kopczyński, J. Claude, H. Roppel, L. Bartoszewicz, M. Fijałkowski, Z. Zenowicz
(fot. z arch. J. Klimowskiego)



Źródło: Motława-Beat. Trójmieska scena big-beatowa lat 60-tych. Autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha (Wyd. GKW, Gdańsk 2009 r.) (tekst i zdjęcie)

PS.

1. Uzupełnienie biogramu mile widziane.

niedziela, 10 lutego 2013

Rywale

  Zespół wokalno-instrumentalny Rywale powstał w 1968 r. w Krakowie z inicjatywy Kzaimierza Wojtkowiaka i Mirosława Szczygła. Grupę tworzyli: K. Wojtkowiak - gitara;  Edward Robak - gitara; Jerzy Garncarczyk - gitara basowa; M. Szczygieł - perkusja, śpiew. Opiekunem grupy był Roman Hanisz. Pierwsze próby formacji odbywały się w mieszkaniu M. Szczygła na os. Centrum B , później w sali widowiskowej DMR na Wzgórzach Krzesławickich. Zespół grał podczas wieczorków tanecznych dla młodych pracowników miejscowej Huty i innych zakładów pracy w Nowej Hucie.  W repertuarze grupy były piosenki The Beatles, The Rolling Stones, Czerwonych Gitar. Późną jesienią 1969 r., do wojska odszedł M. Szczygieł, co spowodowało zakończenie działalności formacji.

Mirosław Szczygieł



Źródło: http://www.ryszardy.pl/ (materiały dostarczył Pan Roman Hanisz - listopad 2008) (tekst i zdjęcie)

sobota, 9 lutego 2013

Grodzianie


  Zespół wokalno-instrumentalny Grodzianie powstał w Krakowie w 1966 r. W pierwszym roku działalności grupa działała przy Szkole Podstawowej nr 88 w Nowej Hucie w składzie: Roman Śmietana - gitara basowa; Zbigniew Wąsowicz - gitara , śpiew; Jerzy Garncarczyk - gitara, śpiew;  Jerzy Gołda - perkusja; Piotr Boczkowski-Gardyła - śpiew. W latach 1967 - 1969 zmieniono lokum na Klub Ogniska Młodych ZDK HiL "Jedynka" ("Violinka") na os. Młodości 1. W składzie formacji zaszły zmiany: odeszli R. Śmietana  i J. Gołda, natomiast doszli: Wojciech Wierzbicki - gitara basowa, śpiew i Wojciech Budweil - perkusja.
  Zespół grywał głównie na zabawach w klubie "Violinka" (Jedynka), czasem w Ekonomiku (THM), a także w innych szkołach i na okolicznościowych imprezach, m. in. brał udział w Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Artystycznych. W repertuarze zespołu były ówcześnie popularne utwory, a także własne kompozycje. W szczególności były to utwory: The Beatles, The Rolling Stones, The Animals, Czerwonych Gitar, No To Co, Niemena, Trubadurów i innych. Formacja grała także utwory instrumentalne, takie jak np. "Maria Elena", Samba Pa Ti","Peace Pipe", "Blue Star", "Oczy Czarne". Zespół zakończył działalność w 1969 r.

Grodzianie (1966 r.)
Na zdjęciu od gory od lewej: Jerzy Gołda, Jerzy Garncarczyk, Zbigniew Wasowicz, od dołu: Piotr Boczkowski-Gardyła, Wojciech Wierzbicki


Źródło: http://www.ryszardy.pl/ (tekst i zdjęcie) (materiał nadesłał Pan Jerzy Garncarczyk)

niedziela, 3 lutego 2013

Duchy

  Zespół wokalno-instrumentalny Duchy powstał jesienią 1963 r. w Krakowie. Grupę tworzyli: Aleksander Glik - gitara basowa;  Stanisław Walczak - gitara; Adam Jankowski - gitara; Jerzy Fasiński - perkusja. Z formacją współpracowali wokaliści: Barbara Cembronowicz i Józef Walczak. Repertuar zespołu składał się z instrumentalnych utworów The Shadows, The Ventures, a także piosenek Cliffa Richarda i innych anglojęzycznych wykonawców. Grupa wykonywała także swoje wersje polskich przebojów.
  Duchy koncertowały w Krakowie: w klubie "Pod Jaszczurami", na sali w Przedsiębiorstwie Geologicznym przy al. Inwalidów. Wystąpiły podczas zlotu studentów w Rejowie, dzielnicy Skarżyska-Kamiennej, skąd udały się do Warszawy by zagrać na Kręgu Czerniakowskim (m. in. z Alibabkami i innymi wykonawcami). W lecie (lipiec - sierpień) 1964 r. Zespół grał codziennie w klubie "Akwarium" na Zarabiu koło Myślenic. Duchy w swoim pierwszym składzie działały do wiosny 1965 r.
  Po kilku miesiącach, jeszcze w 1965 r., reaktywowano grupę w składzie: Aleksander Glik - gitara basowa; Jan Wojdak - gitara, śpiew; Wojciech Guzik - gitara; Jerzy Fasiński - perkusja; Marek Marecki - śpiew. Repertuar był podobny jak w starym składzie, natomiast pojawiły się pierwsze próby kompozytorskie J. Wojdaka.  Zespół grał na różnych imprezach okazjonalnych, studniówkach w Krakowie oraz występował w DK kopalni Brzeszcze, w Domu Kultury w Pionkach. Po roku grupa zakończyła działalność.

Duchy (1964 r.)
Od lewej: Adam Jankowski, Stanisław Walczak, Barbara Cembronowicz, Jerzy Fasiński, Aleksander Glik.

Źródło: http://www.ryszardy.pl/ (tekst i zdjęcie) (materiały dostarczył Pan Aleksander Glik)

sobota, 2 lutego 2013

Pierwszy Festiwal Zespołów Młodzieżowych o Kotwicę Sopockiego Lata 68

  Dziś tylko ten plakat. Czyli najlepsze krajowe zespoły bigbitowe w Sopocie w wakacje 1968 r. Same gwiazdy. Ech, mieć wehikuł czasu i przenieść się... A może zachował się filmowy zapis tej imprezy?


Pierwszy Festiwal Zespołów Młodzieżowych o Kotwicę Sopockiego Lata 68 - Plakat


Źródło: Motława-Beat. Trójmieska scena big-beatowa lat 60-tych. Autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha (Wyd. GKW, Gdańsk 2009 r.)  (zdjęcie)